banner39

CeBİT Bilişim Fuarı ve Zirvesi açıldı

CeBİT Bilişim Eurasia Fuarı ve Bilişim Zirvesi Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde bugün başladı.

Arşiv 07.10.2009, 16:32 07.10.2009, 16:32
CeBİT Bilişim Fuarı ve Zirvesi açıldı


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "3G'yi getirdik. Şu anda cep telefonu şirketlerimiz abone için yetiştiremiyorlar, talepleri karşılayamıyorlar. Süratle o yan tarafına takılan zımbırtılardan imal etmeye çalışıyorlar. Adı aklıma gelmedi, neyse o internete girmek için, 'modem, seyyar modem' diyorlar, 'vın-mın' bir şeyler diyorlar" dedi.

Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen CeBİT Bilişim Eurasia Fuarı ve Bilişim Zirvesi'nin açılışında konuşan Yıldırım, bugün dünyada yegane gücün bilgi olduğunu söyledi.

Yıldırım, bilgiye sahip olan ve kullanan ülkelerin öne çıktığını, bundan mahrum kalan ülkelerin geri kaldığını kaydetti.

"Bu sektörün tabana yayılmazsa gelişmesinin mümkün olmayacağı nı" söylediğini dile getiren Yıldırım, "Telekomünikasyondaki serbestleşme sürecini onlarca yıl tartışmadan sonra bitirdik ve bu sektörün önünü açtı k ve böylece Türkiye'de bilgiye erişim tekel olmaktan çıktı" diye konuştu.

2003 yılında sadece 8 milyar dolarlık ciro hacmi olan bu alanın 2008 sonunda 30 milyar doların üzerine çıktığını ifade eden Yıldırım, "Küresel mali krizde bütün sektörler allak bullak olurken, bu sektör istikrarlı bir şekilde büyümeye, yatırım yapmaya devam etti" diye konuştu.

Bakan Yıldırım ayrıca, 2003 yılı başında ülkede genişbant internet erişimi yokken bugün 7 milyon civarında abone, 35 milyon civarında kullanıcı bulunduğunu, bilgisayar sahipliğinin 3.5 milyondan, 10 milyonun üzerine çıktığını bildirdi.

Bilgi toplumu ve bilgisayar okuryazarlığı kavramlarıyla bu dönemde karşılaştıklarını ifade eden Yıldırım, eskiden büyükler çocuklara öğretirken, bilgisayar çağında işlerin tersine döndüğünü, artık gençlerin bü yüklere öğrettiğini söyledi. Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu gerçeği görünce biz hemen işe okullardan başladık. Dedik ki, okulların bilişim otobanlarını süratle tamamlamamız lazım. Otobanları yaptık. 40 bin okulumuzu genişbant çok şeritli internet otobanı ile donattık. Bilgi teknolojisi sınıflarını yaptık. Bilgisayar okuryazarlığı projesi yavaş yavaş ailelere toplumun bütün yaş gruplarına doğru, ticari hayatımıza, turizme, eğitime, devletle olan ilişkilerimize yansımaya başladı. Taban, tavanı zorlamaya başladı. Bu bir sektör olmaktan çıktı, bir yaşam tarzına dönüştü. Bugün artık cep telefonu olmadan bir hayat düşünmek mümkün değil."

Çok hızlı gelişen bir sektörle karşı karşıya olduklar ını, sektörün zaman, mekan gece-gündüz tanımadığını belirten Bakan Yıldırım, dünyada gelişmiş ülkeler ile az gelişmiş ülkeler arasında sosyal kalkınma farkının artmasından dolayı fiziki engeller, sınırlar gittikçe artarken, sanal dünyada sınır olmadığını anlattı.

Yıldırım, "6,5 milyar insanın en az 2,5 milyarı bugün itibariyle birbiriyle sürekli temas halinde. Bu küresel barışa çok büyük katkı sağ lıyor. Ülkelerdeki demokrasinin gelişmesine, küresel hoşgörünün, kardeşliğin gelişmesine vesile oluyor" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, son bir haftadır Türkiye'de ulaşım ve haberleşmenin 2023 vizyonunu belirlediklerini de dile getirerek, Ulaştırma Şurası'nda bin ön projeden 160 projenin 2023 hedeflerine yönelik belirlendiğini ve karara bağlandığını açıkladı.

Bugünkü fuarın da 2023 hedeflerinin nasıl bir yol haritasında olacağının işaretlerini verdiğini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"2023'te Türkiye'nin 100. kuruluş yıl dönümünde ülkemizin dünyanın en hızlı gelişen 10 ülke arasında yer alacağı düşünüldüğünde, böyle bir Türkiye'nin şüphesiz ulaşımda, iletişimde ve birçok alanda da buna hazır olması gerekiyor. Biz bu vizyonu ortaya koyduk. Bunun yol haritasını, projelerini belirledik. Öyle bir Türkiye ki; ulaşımda demiryollarının mevcut ağı iki katına çıkarı lmış, kendi uçağını, uydusunu yapan bir kabiliyete erişmiş bir Türkiye... Hedef bilgi toplumu olmak. 2013 yılında nüfusumuzun yüzde 60'ı, 2023'te yüzde 80'i bilgisayar okuryazarı olacak. 55 milyon veya 80 milyon nüfus bilgisayarla cep telefonuyla günlük yaşamını devletle, ticaretle, seyahatle olan işlerini yapar hale gelecektir.

Bütün hanelere en az 100 megabit kapasitesinde bir iletişim altyapısı otobanı sağlamak, bilişimin milli gelir içindeki payını yüzde 8'lere çıkarmak, bilgi iletişimdeki Ar-Ge harcamaları GSMH'nin en az yüzde 2,5 mertebesine çıkarmak, Türkiye'yi bir yazılım, bilişim üssü haline getirmek..."
Bakan Yıldırım, 2007 seçimlerinde gittiği bir köyde yaşlı bir teyzenin, "Ne ihtiyacınız var?" diye sorduğunda "ADSL'nin çekmediğini" söylediğini anımsatarak, bu olayın Türk insanının yeniliğe ne kadar açık olduğuna ve bu alanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığını ifade etti.
Yıldırım, "3G'yi getirdik. Karadan giden bilişim otobanlarına havadan giden bilişim otobanlarını da böylece ilave etmiş olduk. Şu anda cep telefonu şirketlerimiz abone için yetiştiremiyorlar, talepleri karşılayamıyorlar. Süratle o yan tarafına takılan zımbırtılardan imal etmeye çalışıyorlar ki talepleri karşılasınlar. Adı aklıma gelmedi, neyse o internete girmek için, 'modem, seyyar modem' diyorlar, 'vın-mın' bir şeyler diyorlar" şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım'ın konuşması, salondan büyük alkış aldı.
Hayalleri zorlayan bir alanla karşı karşıya bulunduklarını dile getiren Yıldırım, "Burada ıskalama lüksümüz yok" dedi.
Bakan Yıldırım konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte fuar alanını gezdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün fuar alanından ayrılmasından sonra Yıldırım, AK Parti'nin standının açılışı gerçekleştirdi.

Burada da konuşma yapan Yıldırım, siyasette vatandaşla yüz yüze temasın çok önemli olduğunu vurgulayarak, AK Parti'nin de teknolojinin getirdiği imkanları kullandığını söyledi.

Kitlelere her zaman ve olabildiğince iletişim kurmanın yolunun bilişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanmaktan geçtiğini ifade eden Yıldırım, "Vatandaşlar, e-posta yoluyla parti merkezine, tüm taleplerini, önerilerini, sorun ve şikayetlerini iletiliyorlar ve burada bütün bu konular ilgili birimlerimizce değerlendirilip cevaplandırılıyor" diye konuştu.
Bakan Yıldırım, özürlüler ve yaşlılar için de bilişim imkanlarını kullanarak, oluşturdukları merkezlerde hizmetlerinin devam ettiğini söylediKaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?