banner39

Cebiyev: İsrail'le iş yapmak şeriata aykırı

Rusya Müslüman işadamlarından Cebiyev, İsrail yanlısı şirketlerle işbirliğinin şer'an uygun olmayacağını söyledi.

Arşiv 08.06.2010, 13:40 08.06.2010, 16:41
Cebiyev: İsrail'le iş yapmak şeriata aykırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya ekonomi uzmanı ve eş-Şems Kapital yatırım finans şirketinin başkanı Adalet Cebiyev şeriati göz önünde tutarak İsrail ile iş birliği - ticaret yapan, ayrıca İsrail tarafından kurulan şirketlerle ortak iş yapmanın caiz olmadığını beyan etti.

Cebiyev ünlü Müslüman alimlerinede de çağrıda bulunarak bu konuda fetva vermelerini talep etti. Ayrıca Yusuf el-Kardavi’nin öncülük yapması gerektiğini ifade etti: “Hisseler, diğer değerli senetler ve mali senetlerin şeriat kurallarına uyguluğu alimler tarafından belirlenmekte. İslam alimleri banka ve diğer finans kurumlarının danışmanı görevinde bulunmuyor. Bu gün alimlerin onayı ile İsrail devlet ile iş birliği yapan ve gelir elde eden küresel şirketlerin ismi belirlenmiş ve şirketlerdeb bazıları ile ticaret yapmanın caiz olduğu belirtilmiş,” diye sözlerine devam eden Cebiyev İsrail isminin kendisinin “ilave şerat kanunu” olarak belirlenmesini talep etti.

Cebiyev'e göre şeri kanunlar göz önünde tutularak hazırlanan listelerde bu konunun da muhakkak dikkate alınması gerekiyor: “Bununla da biz İslami yasalara uygun olarak yatırım yapmak isteyen Müslümanın İsrail ekonomisini desteklemesini önlemiş oluruz,” diye açıklama yapan iş adamı en az mali spekülasyon, kumarhane, porno “sanayisi”, alkol üretimi gibi İsrail şirkerlerinin de şeriat normlarına aykırı olduğunu ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?