banner39

Çeçen ailenin akıbeti meçhul

Dokka Umarov'un küçük kardeşi, kaçırılan aile fertlerinin akıbetlerinin meçhul olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çeçen ailenin akıbeti meçhul

Çeçenistan İçkerya Cumhurbaşkanı Dokka Umarov'un direnişin başında olması nedeniyle başta 74 yaşındaki babası olmak üzere ailesi Rus yanlısı kukla yönetimin esiri durumunda.

Dokka Umarov'un küçük kardeşi Vaha Umarov direnişte yer almadıkları halde aile bağlantıları nedeniyle başlarına gelen felaketi Radio Liberty'ye anlattı.

Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Nikolay Patruşev'in temmuzda Çeçen direnişçilere af ilan etmesinin ardından Rus yanlısı yönetim bazı Çeçenlerin teslim olduğunu öne sürmüştü. Bu iddialardan biri de doğrudan Umarov ailesiyle ilgiliydi. 18 Ağustos'ta Dokka Umarov'un Rusya'ya teslim olduğuna dair sansasyonel bir iddia ortaya atıldı. Ancak bu iddianın ömrü birkaç saat sürdü. Haberin kaynakları teslim olanın cumhurbaşkanı değil ağabeyi Ahmad Umarov olduğu yönünde bir düzeltme yaptı. Fakat yapılan düzeltmede de asparagas gizliydi. Zira Ahmad Umarov Rus yanlısı Çeçen "başbakan" Ramzan Kadırov'un adamları tarafından evinden kaçırılmıştı. Kendi ellerinde olan kişinin teslim olduğu iddiası eşliğinde televizyonlarda görüntüler yayımlandı. Serbest bırakıldığı sanılan Ahmad Umarov yine hükümet güçlerinin elinde kayıplara karıştı.

Umarov ne ağabeyinin ne de babasının akıbeti hakkında bilgi sahibi. Umarov, "Bizim ailemizde üç erkek ve üç kız var. Ahmad ailenin en büyüğü ve 1962 doğumlu, ikincisi 1964 doğumlu Dokka, bense 1967 doğumluyum. Biz Şatoy bölgesindeniz, Cevherkale'de yaşadık" bilgisini verdikten sonra devam ediyor:

"Babamızı ve Dokka'nun eşini kaçırdıklarında (ki Dokka'nun eşinin iki gün sonra serbest bıraktılar) bir müddet sonra Ramzan Kadırov babamızı serbest bıraktı. Bu olay geçen sene Ramazan öncesinde gerçekleşti. Babam evde 3-4 ay kaldı. 21 Ocak 2006'da tekrar geldiler ve babamı araçlarına bindirerek götürdüler. Bugüne kadar ondan hiçbir haber alamadık. Yanılmıyorsam Ahmad'ı ilk kez 28 Şubat 2005 tarihinde alıp götürdüler, ancak daha sonra onlar mı bıraktı, kendisi mi kurtuldu bilmiyoruz, her nasılsa serbest kaldı. Biz ne kadar ikna etmeye çalıştıysak da o evde kalmaya devam etti, hiçbir şeye karışmadığı ve hiçbir şeyle ilgilenmediği için kendisini tehdit eden bir şeyin olmadığını söyleyerek evden ayrılmadı. Bildiğimiz gibi geçen ay onu evden alıp götürdüler ve televizyondan onun 'gönüllü' olarak teslim olduğunu Kadırov'a 'güvendiğini' gösterdiler. O günden beri biz kardeşleri ondan habersiziz."

‘Galiba hükümet soruşturma yürütüyor. Kardeşiniz savaşmış mıydı' sorusuna Umarov, "İlk savaşta yaklaşık bir ay kadar devlet başkanlığı sarayında korumaydı. Daha sonra ise hiçbir şeye katılmadı. Benim de direnişle hiçbir münasebetim yok, sağlığım da buna izin vermiyor. İkinci savaşta Ahmad sürekli evde idi, onun götürülmesini gerektirecek hiçbir şeye katılmadı" yanıtını veriyor.

‘Eğer suçları yoksa neden bırakılmıyorlar?' sorusu üzerine Umarov şunları söylüyor:

"Ağabeyimi onlar Dokka konusu çözülünceye kadar ellerinde tutarlar, belki değiş-tokuş yolunu kullanabilirler. Ama babamı neden tutsunlar ki, o 75 yaşında biri, tabi hala hayattaysa. Bir kardeşimizin Çeçenya cumhurbaşkanı olması, ikinci kardeşimizin hükümetin eline geçmesi herkes için önemli haber oldu, ancak gerçek haber şu ki Ahmad ve yaşlı babamız kaçırıldı, bu kimseyi endişelendirmiyor... Dünya toplumlarının Hosi-Yurt'ta gizli hapishaneler olduğu yönündeki bilgileri araştırma gücü yok mu? Varsa esirler arasında kardeşim ve babamın olup olmadığını öğrenemez mi?

Kaynak: Radio Liberty / Kavkaz Center

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?