banner15

Çeçen mülteciler zor durumda

İnguşetya'da 8 bin Çeçen’in evlerine dönüşünün sağlanması için yeni bir baskı süreci başlatıldı.

Çeçen mülteciler zor durumda

Çeçenya’daki işgalin başlangıcında İnguşetya’da sayıları 350 bini aşan mültecilerden arta kalan 8 bin kadar Çeçen’in evlerine dönüşünün sağlanması için yeni bir baskı süreci başlatıldı. İnguşetya'da geçici kamplarda kalan Çeçenler, göçmen komitelerinin ani teftişleri artırdığı ve mültecileri sistemli bir şekilde listelerden sildiklerini anlattı. Çeçenlerin mülteci listesinden silinmesi uluslararası kuruluşlardan bir daha yardım alamamaları anlamına geliyor.

İnguşetya Göç Hizmetleri çalışanlarının rahatsız edici hareketlerde bulunduklarını belirten mültecilerin verdiği bilgilere göre, son zamanlarda Rus yanlısı Çeçenya ve İnguşetya Göç Hizmetleri çalışanları sık sık kamplara gelmeye başladı. Mülteci listelerini kontrol eden memurlar, hiçbir gerekçe göstermen listelerden isimleri siliyor. Yeni baskılar, Rus yanlısı Çeçen 'başbakan' Ramzan Kadirov'un Gudermes'te mültecilerle ilgili bir toplantı yapmasının ardından geldi.

Orconikidzevskaya kasabasında yaşayan mültecilerden Sultan İbragimov, "Hemen hemen her iki-üç günde bizim kampa farklı heyetler geliyor. Kampta yaşayan mültecilerin listesini inceliyorlar ve insanların neden evlerine geri dönmediğini soruyorlar. Çeçenya'dan yurtlar, geçici kamplar ve yer teklif ediyorlar. Ziyaretlerin ardından anlaşılamayan sebeplerle bazı aileler listelerden çıkarılmış oluyor. Son üç hafta içinde bizim kampımızdan birkaç aile listeden çıkarıldı" diye konuştu.

 

Kampı kapatmak için kira kontratı uzatılmadı


Mülteci Haklarını Koruma Komitesi Başkanı Aslambek Apayev ise, aynı durumun farklı mülteci kamplarında da yaşandığını belirtti. Apayev, kendisinin de kaldığı Nazran'daki
Erzi-Lada kampındaki tüm mültecilerin, Göç Hizmeti'nin kampın kira sözleşmesini uzatmayı reddetmesi üzerine toplu olarak kamptan çıkarıldığını söyledi. Apayev'e göre bu olaylardan dolayı insanlar endişeli. Mülteciler yakın bir zamanda yeni bir sözde gönüllü ama zora dayalı dönüş sürecinin başlayabileceğini düşünüyorlar. Mülteciler vatanlarına dönmeyi çok isteseler de ev, iş ve güvenlik garantisi olmadığından dönüşün henüz çok uzakta olduğunu düşünüyor.

 

'Bizi sürüyorlar'


Nazran'daki kamplardan birinde kalan Zarema Bayaliyeva da, içinde bulunduğu durumu şöyle anlattı: "Ben bugün memnuniyetle eve dönerdim. Bizim Caharkale'deki evimiz yıkıldı. Bunun için 260 bin ruble tazminat aldım. Ancak bu parayla sadece işçi bile alamıyorsam ben nasıl yeni bir ev yapabilirim. Geçen sene BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne barınabilmemiz için prefabrik ev için başvurmuştum. Ev için sıramı bekliyordum, ancak dün öğrendim ki göç listesinden çıkarılmışım. Sebebi belli değil. Kamptan da şimdi sürülüyoruz, ancak çocuklarımla şimdi nereye gideceğimi bilmiyorum." Kavkazki Uzel'e göre, yeni süreçle ilgili olarak 'Çeçenya Göç Hizmeti' sorumluluğu İnguşetya Göç Hizmeti'ne atıyor

 

Kaynak: Ajans Kafkas

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48