banner15

Çeçenistan'da 12 Türk Öldürüldü

Çeçenistan'ın Vedeno bölgesindeki bir Rus yetkili İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Çeçenistan'da 12 Türk'ün öldürüldüğünü açıkladı!

Çeçenistan'da 12 Türk Öldürüldü

Çeçenistan'da son 3 yılda 12 Türk vatandaşının çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi. Vedeno bölgesindeki bir Rus yetkiliİtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Vahdet Alagöz, Faruk Cinkaya ve Tarık Elgin'in Ekim 2002'de Çeçenistan'ın Urus-Martan bölgesindeki çatışmalarda öldürüldüğünü, Ziya Peçe ve Halim Öz'ün Kasım 2003'te, Yusuf Çelik'in ise 2004 yılında Vedeno bölgesinde öldürüldüğünü söyledi.
     
Yetkili, Hasan Amaç (veya Umacı), Aydın Kaya, Burhan Çelebi, Müslüm Dağ, Rıdvan Çallı ve İlker Ertan'ın 2004 yılının sonbaharındaki çatışmalarda öldürüldüğünü belirterek, bu kişilerin radikal dinciler tarafından Gürcistan'daki Pankisi Vadisi'nde eğitildiğini savundu. Güvenlik güçlerinin, 28 yaşındaki Ali Soytekinoğlu adlı bir Türk vatandaşını yakaladığını belirten yetkili, “Soytekinoğlu soruşturmada El Kaide'nin temsilcisi Ebu Havs'ın liderliğindeki çetede faaliyetler yürüttüğünü itiraf etti” dedi. Soytekinoğlu'nun ilk olarak bir grup arkadaşıyla Bakü'ye, buradan da otobüsle Tiflis'e, oradan da taksiyle Pankisi Vadisi'ne gittiğini belirten yetkili, Soytekinoğlu'nun burada yaklaşık 1 yıl eğitim aldığını kaydetti. 
     
Yetkili, Soytekinoğlu'nun 2002 yılında Çeçenistan'a geçerek Ruslan Gelayev yönetimindeki gruba katıldığını ifade etti. Soytekinoğlu'nun Çeçenistan'da çok sayıdaki saldırıya katıldığını belirten yetkili, bu kişinin 2004 yılında yaralandıktan sonra Dağıstan'a götürüldüğünü ve burada yaklaşık bir yıl saklanarak tedavi edildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48