banner15

Çeçenistan'da bir aktivist daha öldürüldü!

Çeçen halkına yardım için kurulan bir teşkilatın başkanı ve kocası öldürülmüş olarak bulundu

Çeçenistan'da bir aktivist daha öldürüldü!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çeçenistan'da, savaştan etkilenen çocuklara yardım faaliyeti yapan bir kuruluşun başkanı ile kocası, başkent Grozni yakınlarında öldürülmüş olarak bulundu.

"Nesilleri Kurtaralım" teşkilatı başkanı Zarema Sadulayeva ile kocası Alik Zibrailov'un dün silahlı kişilerce teşkilatın merkezinden kaçırıldığı açıklanmıştı.

Çeçenistan içişleri bakanlığı yetkilileri, Sadulayeva ile Zibrailov'un kafalarında ve göğüslerinde mermi yaraları olduğunu, arabalarının bagajında bulunduklarını belirtti.

Geçen ay da Çeçenler'e karşı yürütülen insan hakları ihllalerini soruşturan aktivist Natalia Estemirova kaçırıldıktan sonra öldürülmüştü.

İnsan hakları örgütü Memorial üyesi olan Kadırov yönetimine yönelik sert açıklamaları ile tanınıyordu. Memorial aktivistleri Estemirova'nın ölümünden Ramzan Kadırov'u sorumlu tutarken, suçlamaları reddeden Kadırov, öldürülen aktivist hakkında " hiç bir zaman onuru ve vicdanı olmadı" ifadesini kullanmıştı.

Savaşta yaralanan Çeçen çocuklara yardım konusunda çalışan "Nesilleri Kurtaralım" teşkilatının bir başka üyesi Murad Muradov'un cesedi de, Çeçen güvenlik güçleri tarafından kaçırıldıktan bir yıl sonra ailesine teslim edilmişti.

Çeçen güvenlik güçleri, Muradov'un bir çatışma sırasında ölü ele geçirildiğini iddia etti.

Çeçenistan'da öldürülen aktivistler listesine eklenen Sadulayeva ile Zibrailov'un bir kaç ay önce, direnişe destek vermek suçuyla hapis yatan Alik Zibrailov'un serbest kalmasından sonra, evlendiği de belirtildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 13:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35