banner39

Çeçenistan'da Çatışmalar Şiddetleniyor

Çeçenistan’da işgalci Rus askerleri ile Çeçen direnişçiler arasında çatışmalar yeniden şiddetlendi. İki gün içinde çıkan çatışmalarda 14 Rus askeri öldü. Merkezi Moskova’da bulunan Memorial adlı Insan Hakları Kuruluş ise bundan bir süre önce son üç yılda

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çeçenistan'da Çatışmalar Şiddetleniyor

Çeçen direnişçilerle Rus askerleri arasında son bir haftada çatışmalar yeniden şiddetlendi. Çıkan çatışmalarda 14 Rus askeri ve polisi öldürüldü. Son 24 saatteki çatışmalarda ise 3 Rus askeri ve 3 polisin öldürüldüğü bildirildi. Son iki gün içinde Çeçen direnişçiler tarafından Rus üsleri ve kontrol noktalarına 14 kez saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda, üç Rus askeri ölürken, dağlık Vedeno bölgesinde meydana gelen patlamada da iki Rus polisi yaşamını yitirdi. Şelkovski bölgesinde ise bir Çeçen polisin cesedinin bulunduğunu bildirildi. Dün gece Vedeno bölgesindeki Dışne-Vedeno kasabasına baskın yapan silahlı Çeçen direnişçilerle özel timler arasında saatlerce süren bir çatışma yaşandı. Kasabada ateşe verilen 3 evin tamamen yanarken, yangında bir kadın yaşamını yitirdi. Geçen haftada yaşanan 17 ayrı çatışmada 4 Rus askeri ve iki polis yaşamını yitirmişti.

3459 Rus asker öldü iddiası

Bu arada Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Temmuz ayında Çeçenistan'da 14 kişinin öldüğünü açıklarken, son 7 ay içerisinde ise 67 Rus askerin öldüğünü 4 askerin de kaybolduğunu duyurdu. İnsan hakları kuruluşları Bakanlığın açıklamasının gerçek rakamları yansıtmadığı eleştirisinde bulunarak, Rusya'nın halktan tepki almamak için ölen asker sayısını düşük gösterdiğini kaydetti. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Çeçenistan'da 1999 yılından beri 3 bin 459 asker öldü, 32 asker kaybolduğunu açıkladı. Rus Asker Anneleri Komitesi Başkanı Valentina Melnikova 1999 yılından bu yana Çeçenistan topraklarında 25 bin Rus askerin öldüğünü söylüyor. Merkezi Moskova’da bulunan Memorial adlı Insan Hakları Kuruluş ise bundan bir süre önce son üç yılda Çeçenistan’da 1500’den fazla sivilin kaçırıldığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?