banner39

Çeçenistan’da Direniş Sürüyor

2 Ekim 1999 tarihinde başlayan çeçenistan işgali, Aslan Mashadov'un şehit edilmesinin ardından yeni bir döneme girdi. Son bir haftada yaşanan çatışmalarda 25 Rus askeri öldürüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çeçenistan’da Direniş Sürüyor

 

Rus işgali altındaki Çeçenistan’da Aslan Mashadov’un şehit edilmesinin ardından işgal güçlerine karşı artan aldırılar son bir hafta da hız kazandı. Geçtiğimiz pazartesi gününden bu yana devam eden çatışmalarda ülkenin farklı bölgelerindeki 25 Rus askerinin öldürüldüğü açıklandı. Çatışmalarda Rusya yanlısı Çeçen hükümetine mensup 7 kişi de Ruslarla birlikte öldürüldü.. ..

 

Başkent Grozni’deki iki Rus kontrol noktasında çatışma yaşandı.. Görgü tanıkları, Çeçen savaşçıların, bulundukları araçtan Rus askerlerinin üzerini ateş açtığını ve olay mahallinde kısa süreli çatışma yaşandığını açıkladı. Ancak çatışmada ölen ya da yaralanan olmadığı belirtiliyor. Bu saldırıdan 10 dakika sonra Grozni’nin Rostov semtinde ki Rus kontrol noktasında benzer bir çatışma meydana geldi.


Başkent Grozni yakınlarında 2 cipe yapılan saldırıda ele geçirilen Rus yanlısı bir Çeçen askerin kurşuna dizildiği,  bir başka çeçenin cesedinin ise Açhoy-Martan’da ölü bulunduğu kaydedildi.

 

Ülkenin güney bölgesinde Çeçen savaşçılar tarafından düzenlenen operasyonlar sonucunda 11 Rus askerinin öldüğü, 13 Rus askerinin yaralandığı bildirildi.


Bu arada Çeçen savaşçıların Ruslara yönelik saldırıları Tsa-Vedeno, Şamil-Hutor ve Eşelhatoy köylerinde de gerçekleşti. Verilen bilgiye göre
Tsa-Vedeno ve Eşelhatoy’da Rus askeri konvoyunun havaya uçurulduğu, Şamil-Hutor’da ise Rus askerlerinin üzerine ateş açıldığı ve bu saldırı sonucunda dört Rus askerinin öldüğü, yedi Rus askerinin de yaralandığı bildirildi.

 

Çeçen lider Aslan Mashadov’un 8 Mart 2005 tarihinde Tolstoy-yurt kentinde şehit edilmesinin ardından Çeçen savaşçılar, Ruslara yönelik saldırıların artacağını açıklamışlardı. Çeçen komutan Şamil Basayev, Çeçen İçkerya’nin yeni devlet başkanının 1967 doğumlu Şeyh Abdul Halim- Sadullayev Abdul Halim Ebu Salamoviç, olduğunu açıklamıştı.

-İslamdünyası

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?