banner15

Çeçenistan'da Gizemli Hastalık Korku Salıyor

Çeçenistan'ı pençesine alan 'gizemli hastalık' korku salmaya devam ediyor. Hastalık daha çok çocukları seçiyor. Halk salgını 'kimyasal saldırı' olarak yorumlarken, resmi yetkililer hastalığı "yalancı astım sendromu" veya "panik dal

Çeçenistan'da Gizemli Hastalık Korku Salıyor

Çeçenistan'da 2005 yılının Aralık ayında görülmeye başlanan ve sonra hızla yayılan meçhul hastalık korku salmaya devam ediyor. Daha çok çocukları kurban seçen hastalıktan şu ana kadar 93 kişi hastanelere kaldırıldı. Hastalıkla ilgili olarak halk, Rus askerlerinin kullandığı kimyasal gazlardan şüphelenirken resmi yetkililer hastalığın korku ve savaş sendromunundan kaynaklandığını ileri sürüyor. Çocuklara bulaşan meçhul hastalık beraberinde nefes darlığı, baygınlık, sebepsiz korku ve kramp getiriyor. Doktorlar, hastalığı "yalancı astım sendromu" veya "gen hastalığı" olarak tarif ediyor. Çeçenistan baş narkologu, görmekte olduğumuz durumdaki bu hastalığın herhangi bir zehirlenme veya başka bir durum olduğunu gösteren klinik bulgular olmadığını var olan bulguların hastalığın psikolojik olabileceği yönünde olduğu iddiasında. Arncak halk, Rus özel özel timlerinin 'özdeşleşmemiş kimyevi şeyler' kullandığı kanısında.  
 
Çeçenistan'da büyük bir korkuya yol açan gizli veya meçhul hastalığın nedenlerini araştıran doktorlardan ilginç iddialar geliyor. Doktorlar daha çok çocuklarda görülen hastalığın savaşın yol açtığı yıkım ve korku  sendromundan kaynaklandığına inanıyor. 1994 yılından beri savaşı, ölümü, öldürülmeyi gören, Rus askerlerinin saldırılarında anne-babalarını, kardeş ve arkadaşlarını kaybeden çocukarın psikolojik bir panik dalgasına yakalandıklarını belirten kimi droktorlar bunun zehirlenme belirtilerinden çok birer psikoz olduğu düşüncesinde. İsmini açıklamayan Grozni hastanesi doktorlarından iri, "Çocuklar sürekli korku içinde.  Psikolojik korkular fiziksel semptomlara dönüşüyor. Hastalık daha çok "kitlesel hastalık" veya "ritim bozukuğu" olarak tarif edilebilir."   
   
Boğulma hissi  
   
Aniden ortaya çıkan ve boğulma hissi veren hastalıkla ilgili olarak şu ana kadar bir çok hastanın şahitlliğine baş vuruldu. Bunlardan biri de Zareta Çimiyeva adlı kız. Zareta'nın hikayesi yabancı ajanslara şöyle yansıdı: "Zareta öğleden sonra aniden kötü bir koku duyduğunu söleyerek sırası üzerine yığıldı. Hemen sınıftan çıkarılan 12 yaşındaki kız öğrenci, merdivenlere gelene kadar her şeyin karardığını ve artık hiç bir şey görmediğini söylüyor. Üç yetişkinin zorla zaptedebildiği Zareta hastaneye güç bela ulaştırılabildi. Boğazını iğneleyen bir acı ile kıvranan Zareta hastanede yalnız değildi. Yan odada aynı ağrılardan şikayet eden başka çocuklar da vardı. Nefes  alamadıklarını ve boğulduklarını haykıran bir çok çocuk sürekli acıyla ağlıyordu. Ertesi gün aynı hastalıktan 23 arkadaşı daha hastaneye kaldırıldı. Hepsinde de benzer belirtiler vardı."   
   

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48