banner15

Çeçenistan'da Sahte Seçim

Çeçenistan'da yapılan parlamento seçimleri Rus askerlerin gövde gösterisine sahne oldu. 34 bin Rus askerin hem oy kullandığı hemde aday olduğu seçimi insan hakları örgütleri, 'sahte' olarak adlandırdı

Çeçenistan'da Sahte Seçim

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nde dün yapılan parlamento seçimleri olağanüstü güvenlik önlemlerine sahne oldu. Parlamento seçimleri nedeniyle 17 Kasım'dan itibaren tüm ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırılırken, dün yaklaşık 24 bin güvenlik görevlisinin seçim sandıkları başında nöbet tuttu.  
Rusya egemenliğindeki Çeçenistan'da parlamento seçimleri için oy verme işlemi dün yerel saat ile 08.00'de başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan oy verme işleminin 20.00'de sona erdiği belirtilirken seçim merkezlerinin zırhlı araçlarla korunduğu bildirildi. 34 bin Rus askerinin konuşlandırıldığı Çeçenistan'da 600 bin seçmen, yerel parlamentonun 58 üyesini seçecek. 353 milletvekili adayının yarıştığı seçimlerin geçerli sayılması için toplam seçmen sayısının (596 bin 700 kişi) en az yüzde 25'nin oylamaya katılması gerekiyor.    
  
Rus askerlerinin de oy kullandığı seçimlerde, Rus ordusundan 5 üst düzey subay ile çok sayıda Rus yanlısı Çeçen aday olarak yarıştı. Rusya'nın Çeçenistan'da yaptıklarını eleştiren uluslararası ve Rus insan hakları örgütleri, seçimleri 'sahte gösteriş' olarak adlandırdı. Rusya, 8 yılın ardından ilk kez yapılan seçimleri Çeçenistan'da normale dönüş sürecinin bir devamı olarak görüyor. 1994-1996 savaşlarında Çeçenistan direnişi karşısında dize gelen Rusya, 1999'da büyük katliamlar yaparak Çeçenistan'a girdi. Ruslar her ne kadar Çeçenistan'da kontrolü ele geçirmiş görünseler de hemen her gün direnişçiler ile Rus ordusu ve Rusya yanlısı Çeçen yönetimi birlikleri arasında çatışmalar meydana geliyor.   
  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48