banner39

Çeçenler Nalçik'e Baskın Düzenledi: 70 Ölü

Rusya’ya bağlı Kabardin-Balkarya özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik’te, güvenlik güçlerinin çeşitli resmi binalara saldıran Çeçen direnişçilerle çatıştığı, en az 70 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çeçenler Nalçik'e Baskın Düzenledi: 70 Ölü

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Rusya'nın güneyinde yer alan Kabardin-Balkarya özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te çeşitli resmi binalara ateş açan silahlı kişilerin havalimanına da saldırdıkları bildirildi. Güvenlik güçlerinin militanların havalimanına saldırısını püskürttüğü belirtildi. Çıkan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğüyle ilgili haberler geliyor. Militanların bir karakolu elegeçirdiği ve içindeki polisleri rehin tuttuğu açıklandı.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, polisin onlarca silahlı militanın kente girdiği bildiren bir telefon almasından sonra polisle güvenlik güçlerinin bu kişileri yakalamak için operasyon başlattığını ve bunun ardından çatışma çıktığını belirttiler.

Rus güvenlik yetkilileri Nalçik'e yaklaşık 150 militan tarafından saldırı düzenlendiğini, bunlardan ellisinin öldürüldüğünü duyurdu. Daha önce yapılan açıklamalarda 3 militan toplam 20 kişinin öldü, 40 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

50 Direnişçi öldürüldü
 
Bölgede yaklaşık 150 direnişçi ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 12 sivilin öldüğü duyuruldu. Hastane kaynakları olaylar sırasında en az 20 sivilin öldüğünü kaydetmişti.
 
İtar-Tass haber ajansı güvenlik güçlerinin 150 Çeçen direnişçiden 50'sinin öldürdüğünü açıkladı. Moskova radyosu da 20'si polis 40 kişinin de yaralandığını ifade etti.

İnterfaks ajansı da, kimliği belirsiz silahlı kişilerin İçişleri Bakanlığı ve Federal Güvenlik Servisi Merkezi de dâhil çeşitli resmi binalara eşzamanlı saldırdığını duyurdu. Silahlı kişilerin bir okula da girdiği belirtilirken, bir öğretmen, çocukların tahliye edildiğini söyledi. Nalçik’in merkezini kuşatan polis, halktan bölgeyi tahliye etmesini istedi.

Olayın Bölgede bulunun Rus askeri güçlerinin baskı ve saldırılarına karşı başlatıldığı belirtildi. Çeçenistan sorunu  ile bağlantısı olduğu sanılıyor. Rus hükümet yetkilileri olayı Çeçen yanlısı grupların çıkardığını iddia ederken, olayların bir isyana dönüşmesinden endişe ediliyor.

Baskını Çeçen Direnişçiler Üstlendi

İçişleri Bakanlığı ve Federal Güvenlik Servisi Merkezi de dahil çeşitli resmi binalar ile bir okul ve havaalanına düzenlenen eşzamanlı saldırıları Çeçenler üstlendi.
 
Bir internet sitesinde yayımlanan ve Şamil Basayev yanlılarına ait olduğu belirtilen mesajda, saldırının 'Kafkas Cephesi' adına üstlenildiği ifade edildi.
 
Bu grubun, Çeçen silahlı güçleri içinde yer aldığı ve Kabardin-Balkarya'da üstlenen Yarmuk grubunu da kapsadığı kaydedildi. Halkın çoğunluğunun Müslüman olduğu Kabardin-Balkarya, Çeçenistan'a komşu.

Baskın Tutuklamalardan Sonra Geldi

Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak da çatışmanın bir grup İslamcının tutuklanması üzerine çıktığını, eylemcilerin bu kişileri serbest bıraktırmaya çalıştığını belirtti. Kentten otomatik tüfek ve el bombası sesleri geldiği, Kuzey Kafkaslar terörle mücadele birimiyle bir polis birliğinin silah seslerinin geldiği okulun arkasında konuşlandığı belirtildi.

Silahlı kişilerin saldırdığı okuldan siyah bir duman yükselirken, ailelerin okul bahçesinde çocuklarını aradığı bildiriliyor. Kabardin-Balkarya özerk bölgesinde son zamanlarda polisi hedef alan şiddetin arttığı belirtiliyor.

AB İnsan Hakları Komitesi Rusya’yı Uyardı

AB İnsan Hakları Komitesi Rus hükümetine bölgedeki olaylar bahane edilerek sivil halka zarar verilmemesi çağrısında bulundu. Komite Kafkas Cumhuriyetlerde adam kacırma ve yolsuzlukların yanında baskı ve saldırıların Rus askerleri ve istihbarat birimlerince organize edildiği yönündeki şikayetleri ciddiye alması için Rus hükümetine hazırlanan bir rapor sunulduğu açıklandı. Rus federal kuvvetleri, Nalçik’i abluka altına alırken, ek birlikler de Çeçenistan’dan Kabardin-Balkarya Özerk Cumhuriyeti’ne gönderildi. 

Kabardin-Balkarya Özer Cumhuriyeti

Müslümanların ağırlıkta olduğu Kabardin-Balkar, geçtiğimiz yıl yarısından fazlası çocuk, 331 kişinin öldüğü okul baskınının yapıldığı Kuzey Osetya ve Çeçenistan ile komşu.

Rusya Federasyonu sınırları içinde kalan Kabardin-Balkar Cumhuriyeti, kuzey Kafkasya'da yer alıyor. 12470 kilometrekarelik bir sahada yer alan cumhuriyetin başkenti Nalçik şehri.

Bölgede nüfusun yüzde 45’ini Kabardeyler, yüzde 37’sini Ruslar, yüzde 10'unu Malkarlılar oluşturuyor. 1989 nüfus sayımına göre bölgede 394 bin Kabardeyler, 88 bin Malkarlılar yaşıyor.

Rus askerler yine aklandı
 
Rusya'nın Rostov kentinde askeri mahkeme, Çeçen sivilleri öldürmekle suçlanan iki Rus subayı, ikinci kez akladı. Bölgesel askeri yetkililerin subayların yargılanmasına destek verdiği duruşmada, mahkeme görgü tanıklarının ifadelerini dikkate almadı.

Kurbanların yakınları, mahkeme kararını 'ırkçı' olarak nitelediler ve Rusya'da adalete inançlarını kaybettiklerini söylediler. İşkence ve yargısız infaz iddialarının giderek yoğunlaşmasına karşın Rus askerleri, Çeçenistan'da işledikleri öne sürülen suçlar için nadiren mahkemeye çıkarılıyor. Rostov askeri mahkemesi, Yevgeni Hudyakov ve Sergei Arakçeyev adlı subayların suçsuz olduğuna karar verdi. Ancak mahkeme ilk duruşmadan farklı olarak bu kez üç sivilin öldürüldüğünü kabul etti. Üç Çeçen sivilin içinde bulunduğu otobüs, iki yıl önce bir kış sabahı Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de havaalanı yakınlarında kurulan bir barikatta durduruldu. Savcılığın iddiasına göre, sarhoş askerler, üçü de inşaat işçisi olan Çeçen yolculara dışarı çıkıp yere yatmalarını söylediler. Daha sonra askerler büyük bir soğukkanlılıkla bu üç kişiyi başlarına kurşun sıkarak öldürdüler. Savcılık söz konusu askerlerin ırkçı eğilimleri ve Çeçen karşıtı görüşleri olduğunu belirlediklerini kaydetti. Buna rağmen ilk duruşmada mahkeme ortada herhangi bir suçun bulunmadığına hükmetti.

Rusya'nın katliamları görmezlikten geliniyor

Rusya Yüksek Mahkemesi kararı bozdu, yargılamanın yeniden yapılmasına karar verdi. Kurbanların avukatları ikinci duruşmada jürinin Çeçen karşıtı bir tavır sergilediğini söyledi. Avukatlar, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını açıkladı.

Strasbourg'daki mahkeme, hâlihazırda Çeçenler tarafından yapılan benzer başvuruları inceliyor. Çeçenlerle Ruslar arasındaki gerginlik 10 yıldan uzun bir süredir devam ediyor.  Bu süre içinde Çeçen sivilleri hedef alan pekçok taciz, işkence, adam kaçırma ve öldürme olayları vuku buldu. Suçlanan askerler nadiren mahkemeye çıkarılırken, bu duruşmalarda şimdiye kadar hüküm giyen olmadı. Yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri, Rusya'da Çeçenlere karşı işlenen suçların cezasız kalmasına tepki gösteriyor ve Rus yetkililerin konunun boyutlarını ve ciddiyetini kabullenmeye yanaşmadıklarını söylüyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?