banner39

Çeçenler Politkovskaya'yı andı

Çeçenler, Moskova'da 7 Ekim'de öldürülen gazeteci Anna Politkovskaya'yı unutmadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çeçenler Politkovskaya'yı andı

Çeçenler, Rusya’nın başkenti Moskova’da 7 Ekim’de öldürülen gazeteci Anna Politkovskaya’yı unutmadı. Yaptığı haberlerle Çeçenlerin dramını dünyaya duyuran Politkovskaya, Çeçenya’da ve Çeçen mültecilerin sığınağı İnguşetya’da anıldı. Dün Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de düzenlenen anma toplantısına katılan insan hakları savunucuları, Politkovskaya’nın gerçek bir Çeçen dostu olduğunu belirterek ölümünü ‘Çeçenya için büyük bir felaket’ olarak niteledi. İnguşetya’nın Nazran kentinde yapılan anma toplantısı ise polisin hışmına uğradı. Toplantıya müdahale eden polis, bir göstericiyi hastanelik etti.

Memorial’den Kremlin’e Anna öfkesi

Rusya’nın önde gelen insan hakları örgütü Memorial’ın Başkanı Oleg Orlov, Anna Politkovskaya cinayetinde Kremlin’in tutumunu protesto etmek için Devlet Başkanlığı bünyesindeki İnsan Hakları ve Sivil Toplum Kurumlarının Gelişimine Katkı Konseyi’nden çekildi.

Orlov, Konsey Başkanı Ella Pamfilova'ya yazdığı mektupta, kararının Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gazeteci Anna Politkovskaya cinayetine tepkisiyle bağlantılı olduğunu vurguladı. Mektupta Orlov, ülkenin ve halkın yararına ortaya koyduğu düşünceleriyle Putin’le yollarının ayrıldığını belirterek, “Açıkça görülüyor ki, Rusya'ya ve tüm devletlere fayda getirecek olan ve halkın da benimsediği düşüncelerimiz Devlet Başkanı Putin'in düşüncelerinden temel olarak farklı" dedi.

 

Politkovskaya cinayeti ile ilgili olarak Putin, "Bu cinayet hükümete yazılarından çok zarar getirecek" ifadesini kullanmıştı. Putin ayrıca gazetecilerin ülkenin siyasi hayatında etkisinin 'oldukça önemsiz' olduğunu savunarak " Politkovskaya gazetecilik ve insan haklarını savunma çevrelerinde tanınmış biri idi, onun Rusya'da siyasi hayata etkisi ise minimumdu" demişti.

 

Kaynak: Ajans Kafkas


 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?