banner15

Çek Televizyonuna Film Protestosu

Çek gazetesi Hospodarska Noviny tarafından ortaya çıkarılan belgeye göre, Prag’da görev yapan Arap ülkeleri büyükelçilikleri geçtiğimiz yıl devlet televizyonunda yayınlanan bir filmi protesto ettiler. BBC’den Tarık Demirkan’ın haberi:

Çek Televizyonuna Film Protestosu

"Ben Müslüman..." adını taşıyan film Çeklere Müslümanları tanıtıyor. Müslümanların kendilerini anlattıkları, gelenek, görenek ve alışkanlıklarını tanıttıkları filmde konuşmalar arasında Amerika’daki 11 Eylül saldırılarının, Londra ve Madrid'deki patlamaların görüntüleri de kullanılmış. Filmin yönetmeni Jirji Ovecska kurandan alıntılar da yaparak montajladığı filmde yer yer gizli kamerayla yapılan çekimler kullanmakta da bir sakınca görmemiş.

Filmi protesto eden, ve hem devlet televizyonu yönetimine ve hem de Çek radyo Televizyon Denetleme Kuruluna iletilen mektup iki noktada filmi eleştiriyor. Mektuba göre gizli kamera kullanmak ve filmin montajını maksatlı yaparak aralara Amerika’daki, ya da Londra ve Madrid’deki saldırı görüntülerini serpiştirmek doğrudan Müslümanları hedef göstermek anlamına geliyor. Mektup "olayları böyle keyfi bir şekilde yansıtmak gerçeğin tahrifidir, terörle Müslümanları aynı göstermek kesinlikle doğru değildir" diyor.

Çek gazetesinde yayınlanan habere göre, Prag’daki Müslüman ülke diplomatları tarafından ortak kaleme alınan mektup, Danimarka’da yayınlanan karikatürlerin yol açtığı derin kriz nedeniyle gizli tutulmaya çalışılmış, yani basına yansımamasına özen gösterilmiş. Şimdi Çek Radyo Televizyon Denetleme Kurulu belgesel filmi incelemeye aldı. Eğer protesto mektubundaki şikâyetler haklı bulunursa o zaman filmi yayınlayan devlet televizyonu para cezasına çarptırılacak. Çek gazetesine göre bu ceza 40 bin doları da bulabilir...

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48