banner39

Çekirgeler Orta Asya'yı işgal etti

Takicikistan'da başlayan çekirge salgını Kırgızistan ve Kazakistan'a sıçradı.

Arşiv 26.05.2008, 11:01 26.05.2008, 14:21
Çekirgeler Orta Asya'yı işgal ettiDünya Bülteni / Haber Merkezi

Nisan ayı sonunda Tacikistan'da başlayan çekirge salgını, Kırgızistan ve Kazakistan'a da sıçradı. Orta Asya'nın ziraat ambarı durumundaki bölge ciddi bir çekirge salgınıyla karşı karşıya. Uzmanlar gereken tedbirlerin alınmaması durumunda, bölgede ciddi gıda krizi yaşanabileceğini söylüyor.

Sezon hiti olarak isimlendirilen doğurgan ve obur çekirgeler Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistanlı çiftçilere zor anlar yaşatıyor. Çekirgeler Özbekistan'ın sebze tarlalarını şimdilik es geçti.

Kırgızistan'ın güneyinde görülen son derece zararlı Fas çekirgesinin nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor. Sayıları milyonlarla ifade edilen çekirgeler, Celalabat ve Batken bölgelerinde yüzlerce hektar buğday ve sebze arazilerine saldırıyor.

Ziraat uzmanları bir çekirgenin, bir saat gibi kısa bir sürede bir metre kare alandaki ekini yiyip bitirebildiğini söylüyor. Bölgede metre kareye düşen çekirge sayısı, 5 ila 49 adet arasında değişiyor.

Kırgızistan'ın Celalabad şehrinde yapılan ilk araştırmalara göre, 51,1 bin hektar arazide buğday hasadı yapılamayacak. Batken bölgesinde ise çekirgeler, mevcut olan 27,2 bin hektar tahıl alanının 20 bin hektarını işgal etmiş durumda.

Kırgızistan'ın son on beş yılda ilk kez 2007 yılında buğday ve un sıkıntısı çekmeye başladığı göz önüne alındığında, bu durumun devletin gıda güvenliği programına ciddi bir engel teşkil ettiği anlaşılıyor.

Eğer Tacikistan ve Kırgızistan yönetimler durumla baş edemezse, çekirgelerin komşu ülkelere, özellikle Özbekistan'a sıçraması kuvvetle muhtemel. Bu durumda bölgede sebze ve meyve fiyatlarında ciddi artış olacak. Çünkü Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'a sebze ve meyve ihraç etmektedir.

Kazakistan'da da durum ciddiliğini koruyor. Güney Kazakistan bölgelerine çekirge salgını şimdilik ucuz atlatılabildi.

Tacikistan çekirge salgınından BM'nin maddi yardımı sayesinde kısmen kurtulmuş sayılır. BM zararlı haşerelerin ilaçlanması için Tacikistan'a 500 bin dolar yardım etti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?