Çelik: CHP Bürokratik Kuruma Dönüşmüştür

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, sürekli Anayasa Mahkemesi'ne giden CHP için "artık bürokratik bir kuruma dönüşmüştür" dedi.

Çelik: CHP Bürokratik Kuruma Dönüşmüştür

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "CHP'nin şu anki durumu hiçbir şekilde siyaset yapmakla veya siyasi pozisyon almakla izah edilemez. CHP tamamen bürokratik bir kuruma dönüşmüştür" dedi. 

MYK Toplantısı için AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Çelik, gazetecilerin "CHP'nin Anayasa Mahkemesine başvuru yaparken hedefi nedir?" sorusunu "Anayasa değişikliği taslağının millete götürülmesini engellemek" diye cevapladı. 

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bir siyasi parti tavrı değildir. Bir siyasi parti herhangi bir değişikliği, herhangi bir siyasi girişimin sürekli olarak millete götürülmesini engellemeye çalışıyorsa üç-beş yıldır siyasi misyonunu sadece bunun üzerine kurmuşsa siyasi parti olmaktan çıkmıştır.Dolayısıyla CHP'nin şu anki durumu hiçbir şekilde siyaset yapmakla veya siyasi pozisyon almakla izah edilemez."

CHP'nin TBMM'deki oylamalara katılmadığını hatırlatan Çelik, CHP'nin şu anda da "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanan değişikliği, milletten kaçırmak için ellerinden geleni yaptığını" söyledi.

"Referandumun 60 gün sonra mı, 120 gün sonra mı yapılacağına dair tartışmalar var. Sizin partinizin kanaati nedir?" sorusuna da Çelik, "Bizim beklentimiz aynı şekilde devam ediyor. Temmuz ortası gibi bir referandum olmasını bekliyoruz" cevabını verdi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da CHP'nin Anayasa Mahkemesine başvuru yapacağını açıklamasına ilişkin sorular üzerine, "CHP'nin Anayasa Mahkemesine gitmesiyle ilgili durumun Anayasa'da yazmadığını, sadece 110 milletvekilinin imzasını bulabilirlerse Anayasa Mahkemesine gitme haklarının bulunduğunu" ifade etti.

CHP'nin şekil yönünden Anayasa Mahkemesine gidebileceğini belirten Elitaş, "Anayasa'nın 148. maddesinin 2. fıkrası bunu net bir şekilde çizmiş" diye konuştu.

Referandumun süresiyle ilgili sorular üzerine de Elitaş, referandumun seçim yasası olmadığı kanaatinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Yüksek Seçim Kurulu hukuki bir karar verecekse bunun 60 gün olduğu kanaatindeyiz. Siyasi bir karar verirse bunun 120 güne çıkartacağını veya bir başka şekilde değerlendirmesi mümkün olabilir. Biz referandumun seçim yasası olmadığı inancındayız. Çünkü seçimde siyasi partilerin yaptığı bir yarış vardır. Bize göre referandum süresi 60 gündür. Yani 18 Temmuz 2010 tarihi referandumun yapılacağı gündür?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın referandum için il il dolaşıp dolaşmayacağı yönündeki bir soru üzerine Elitaş, bu konuda henüz bir görüşme yapılmadığını, konunun bugün MYK'da ele alınacağını söyledi.

Elitaş, bir gazetecinin "CHP ikinci tur görüşmelerinin yapılmadığını, ikinci turun sadece oylamadan ibaret olduğunu belirtiyor" demesi üzerine Elitaş, "Hukukçu olanlar mı söylüyor hukukçu olmayanlar mı?" diye sordu. Gazetecinin "Hukukçu olanlar söylüyor" diye yanıt vermesi üzerine Elitaş, "CHP'nin hukukçuları söylüyorsa inandırıcılığı zaten yok demektir. Hukukçu olmayan arkadaşlar biraz daha objektif değerlendiriyorlar" dedi.

Elitaş, "Baykal, kendisine ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili mahkemeye bilgi vermemiş. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da "Sayın Baykal şu anda bir duygu kargaşası içerisinde. Yani anladığımız kadarıyla o kasetlerle ilgili herhangi bir yalanlama olmadı ve görüntülerde geçtiği iddia edilen konutun, evin nereyse o konuda da bilgi vermediğini görüyoruz. Bizim bu konuda yorum yapmamız doğru değil" diye cevapladı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 15:14
banner53
YORUM EKLE

banner39