Çelik: Referandumu 12 Eylül'de yapacağız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandumun, 12 Eylül'de yapılmasının anlamlı olduğunu söyledi.

Çelik: Referandumu 12 Eylül'de yapacağız


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Bildiğiniz gibi 12 Eylül, Anayasa değişikliğiyle ilgili referandumu, 12 Eylül'de yapacağız. Bu anlamlı bir tarih olacaktır" dedi.

Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde, MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çelik, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bugünkü basın açıklamasında, Anayasanın 79'uncu maddesine yer verildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Bu hükmü sizlerle paylaşmak istiyorum: 'Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halkoyuna sunulması, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi işlemlerinin, genel yönetim ve denetimi de milletvekilleri seçimlerinde uygulanan hükümlerine göre olur.' Bakın burada sınırlandırılmış olan şey şudur; genel yönetim ve denetimi milletvekili seçimleriyle aynı kuralara tabidir, aynı usul ve esaslara tabidir anlamına gelmektedir. Bu yapılan bir seçim değildir. Bu yapılan bir referandumdur, seçimin ne anlama geldiğini, bırakın hukuk tahsili yapmış olan insanlar, sadece oy vermekle hükümlü olan vatandaşlarımız bile referandum ile seçim arasındaki farkı bilir. Ama dediğim gibi YSK zorlama da olsa... YSK'nin almış olduğu karar, bir siyasi karar da olsa nihai bir karardır."

"ÇİFTE BAYRAM" ÜMİDİ

Çelik, parti olarak, bu Anayasa değişikliğinin mutlaka yapılması gerektiğini düşünen milletvekilleri olarak, vatandaşlar ve bireyler olarak 60 güne de 120 güne de hazır olduklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Her iki durumu da elbette ülke için ve ülkemizin önünün açılması için demokratik standartları yüksek ve hukuk sistemi, daha bir rayına oturmuş bir ülke için elbette yapılması gereken ne ise bunları yapacağız. Tabii bu alınan kararın şöyle bir hoş tesadüfi tarafı var. Bildiğiniz gibi 12 Eylül, Anayasa değişikliğiyle ilgili referandumu, 12 Eylül'de yapacağız. Bu anlamlı bir tarih olacaktır. Ayrıca 12 Eylül tarihi Ramazan Bayramı'nın hemen sonrasına gelen bir tarihtir. Ümit ediyoruz ki bu tarihte yapılan referandum sonucu bu değişiklik paketi milletimiz, halkımız tarafından kabul edilir ve halkımız böylelikle çifte bayram yapmış olur."

Çelik, 28 yıldır uygulamada olan ve Türkiye'nin önünü tıkayan, ayak bağı olan bazı hususların da böylelikle ortadan kaldırılmış olacağını belirterek, "Bu kapsamlı değişiklikler yürürlüğe girmiş olur, bunu özellikle temenni ediyorum. Ve bunun için daha önce de ifade ettiğim gibi biz meramımızı millete en iyi şekilde bütün meşru vasıtaları kullanarak anlatmaya çalışacağız, alınan kararın ülkemiz açısından, hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

İnternetle ilgili suçların önüne geçmenin, sadece Türkiye'de değil, dünyada da çok mümkün olamadığını vurgulayan Çelik, bununla ilgili yasal düzenlemelerin yapıldığını da anımsattı.

Çelik, şöyle devam etti:

"Ama bütün olup bitenlerin önüne geçmek mümkün olmamıştır. Cumhuriyet tarihinde hakkında hakaret içeren, tahkir içeren en fazla şey sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili olarak sanal ortamda yazılmıştır, yazılmaktadır ve bu devam etmektedir. Hatırlamaya çalışın, sayın Dursun Çiçek meselesinin ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkan bir gerçek var. Sadece AK Parti aleyhinde 'kara propaganda' yapması için 35 ayrı site kurulmuştur. Ve bu sitelerde yazılıp çizilenler de maalesef Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının, AK Parti ile ilgili açtığı kapatma davasında delil olarak kullanılmıştır. Ve bu sitelerin IP numaralarına varıncaya kadar her şey tespit edilmiştir ve bunlar iddianamelere de konu olmuştur. Hal böyleyken kendi hükümetimizle, partimizle, başbakanımızla ve partimizin yöneticileriyle ilgili olarak bu yazılıp çizilenlere maalesef mani olamadığımız gibi zaman zaman art niyetli insanların yaptıklarına da sanal ortamda maalesef yasal çerçevede mani olmak mümkün olamamıştır, olamamaktadır.

Buradan hareketle şunu özellikle ifade etmek istiyorum; sayın Baykal, bir kez daha altını çiziyorum, kendisine gösterilen nezakete rağmen, sayın başbakanın ve hepimizin gösterdiği hassasiyete rağmen hükümeti itham ederek, hükümete özellikle büyük bir iftira ile mukabele ederek istifa etmesini de kesinlikle kabul edilebilir bir davranış olarak değerlendirmiyoruz."

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 20:44
banner53
YORUM EKLE

banner39