banner39

Çelik: Reform vatandaşa yanlış anlatıldı

Sosyal Güvenlik Reformuyla ilgili haksız eleştirilere maruz kaldıklarını belirten Faruk Çelik, yasanın yanlış anlatıldığını söyledi.

Arşiv 18.05.2008, 09:13 18.05.2008, 20:54
Çelik: Reform vatandaşa yanlış anlatıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki olumsuz kampanyalardan bir tanesi ne yazık ki istihdam paketine tosladı" dedi.

Çelik, Bursa'da sanayici, iş adamları, sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle "Sosyal Güvenlik Reformu ve İstihdam Paketi Bilgilendirme" toplantısında bir araya geldi.

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girecek Sosyal Güvenlik Reformuyla ilgili çok haksız eleştirilere maruz kaldıklarını, yasanın vatandaşa yanlış anlatıldığını ifade etti.

"Bilimsel veriler çerçevesinde planlamayı yaptıysak, çıkıp alkışlamak gerekmez mi? Teşekkür etmek gerekmez mi?. Hayır, böyle bir şeyi ne yazık ki görmedik. 'Mezarda emeklilik, mezarda emeklilik.' Ben her zaman söylüyorum, ya bu ne kadar kolay iş. Biz getirelim 30-35 yaşında emekliliği, bol alkışı alalım. Önümüzde yerel seçimler var. Orada daha fazla oy alırız. Çok güzel. Peki gelecek sene ne olacak? Havuz bitti, deniz bitti. Kim hesap verecek? Hesap verebilirlilik yok. Böyle bir mantık çok sakıncalı, tehlikeli bir mantık. Seçim uğruna, geçim uğruna, particilik uğruna biz bunu yapamazdık ve hatta net olarak söylerim ki, kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan bir siyasi partinin yapması gereken, kendini değil, Bakan olarak, Başbakan olarak 'Kendimizi değil, ülkemizi düşünme sorumluluğumuz' var dedik ve biz bu şekilde hareket ettik"

2048 yılına kadar 65 yaşı yayarak 2000 yıllarını Türkiye'nin sosyal güvenlik açısından öngörülebilir bir yıl haline dönüştürdüklerini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki olumsuz kampanyalardan bir tanesi ne yazık ki istihdam paketine tosladı. Dedik ki, 'Bakınız 65 yaş yok' dedik. 'Milletin kafasını bulandırmayın' dedik. Dediler ki, 'Hayır, acele sigortalı olun yoksa 65 yaşına çarpılacaksınız.' Çarpılmıyorsunuz. Dinletemedik. Gazeteler ağır bastı ve şimdi ne oldu? 500 binin üzerinde 18 yaş üstünde vatandaşımız geldi sigortayı tescil ettirdi. 'Telaş etmeyin, acele etmeyin' dedik, dinletemedik. Şimdi, 500 binin üzerinde bir ay içinde 18 yaş üstündeki vatandaşlarımız çalışmadığı halde sırf 65 yaş yalanından dolayı, sisteme girdiler ve şu anda da böyle bir olumsuz tabloyla bu işsiz vatandaşlarımız karşı karşıyla kaldılar.

Anlatılması da zor, özetlenmesi de zor. Ama çok önemli düzenlemeyi, hem ülkenin hem de insanımızın geleceğini içeren yasayı ne yazık ki yasama süreci içinde çok yanlış takdim etmeye çalıştılar. Biz de şimdi il il dolaşıp bunun böyle olmadığını anlatmaya çalıyoruz. Türkiye'nin her tarafında anlatıldığı gibi değil, anlattığımız gibi olduğunu söyleyeceğiz, özetleyeceğiz."

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?