banner39

Çelik'ten Tuzla itirafı: Ölümler kazayla değil

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Tuzla tersanelerindeki ölümlerin aslında kaza olmadığını söyledi.

Arşiv 22.02.2008, 08:10 22.02.2008, 08:10
Çelik'ten Tuzla itirafı: Ölümler kazayla değil

Çalışma Bakanı, Tuzla'daki ölümlere 'iş cinayeti' diyen işçileri haklı çıkardı: Bazı ölümlerin kaza olmadığının bilinmesini istiyorum, orada bir sorunlar yumağı var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tuzla tersanelerinin ölümcül tablosunu resmen açıkladı: Kasım ayından bu yana yapılan denetimlerde 588 eksiklik tespit edildi, sadece iki işyeri yasal duruma uygun davranıyor, işyerlerinden 21'inden sosyal güvenlik kurumlarının haberi yok.. Beş -10 gemi kapasiteli tersaneler 20 gemi siparişi alıp bunları yetiştirmeye çalışıyor.

Çelik, halen 10 müfettişin Tuzla'da görevini sürdürdüğünü vurgulayarak, denetimler sonucunda 588 eksik tespit edildiğini, iki işyerinin yasal duruma uygun davrandığını anlattı. İşte Bakan Çelik'in ağzından, toplam 43 işyeri olan Tuzla tersanelerindeki tablo:

15 Kasım 2007 ile 15 Şubat 2008 tarihleri arasında işin yürütümü denetimi kapsamında, 21 üst işveren ve 53 alt işverenin (taşeron) denetlendi. Eksikliklerin tespiti sonucu 1.9 milyon YTL idari para cezası verildi.

Buradaki işyerlerinden 21'i sosyal güvenlik kurumuna bildirilmemiş, 14 işyerinin vergi dairesiyle alakası yok, 28 işyerinde prim gün sayısı ile gösterilen rakam arasında çelişki var. Hiç yabancı işçi çalıştırılmadığı iddia edilirken, üç yabancı işçi çalıştırıldığı tespit edildi. Bunlara 15 bin YTL ceza kesildi.

Eksiklerin giderilmesi için gerekli tüm başvurular, bildirimler yapıldı. Eksikliklerin giderilmesi için verilen süreler doldu. Şimdi, hukuki yaptırımlar kapıda...

Sorun; mesleki eğitim eksikliği, alt işveren (taşeron) uygulaması, işyerlerinin kapasitenin üstünde talep almasından kaynaklanıyor. 5-10 gemi yapabilecek kapasitede olan yerler, 20 gemi siparişi alıyor. Bir an önce bunları teslime yoğunlaşınca bazı şeyler ihmal ediliyor.

Ben bakan olduğumda ilk olarak Tuzla tersaneler bölgesini ziyaret ettim. Tersanelerle ilgili sorular soruldu. Ben 'fevkalade güzel' dedim. İş güvenliği ve sağlığı yerindeydi ama ben biliyordum ki, bunlara uyulması benim gidişimden dolayıydı. Çünkü ben oraya haberli gitmiştim.

Gezdiğim iki tersane vardı. İki tersanede de sorun yoktu. 'Ne gördünüz?' diye sorulduğunda, 'İş güvenliğine aykırı şeyler gördüm' demek doğru olur mu? Ama biliyorum ki, bizim o anda denetleme şansımız olmayan tersanelerde iş güvenliğine aykırı çok ciddi konular vardı. Onun için orada sürekli teftiş elemanı bulundurduk.

Bir olumsuz olay oldu diye, siz tersanelerin tümünü kapatamazsınız. Bunun bir prosedürü var. Önümüzdeki günlerde Tuzla'yla ilgili gelişmeleri izleyeceksiniz.
Türkiye'de gemi inşa sektörü çok hızlı yol alıp büyüdü. Bundan bazı dış güçler rahatsız.

18 BİN İŞÇİ TAŞERON SADECE 3 BİNİ KADROLU

Kapasiteden fazla sipariş alınması yüzünden vasıfsız işçiler çok sağlıksız şartlarda çalıştırılıyor. Alt işverende (taşeron) çalışan yaklaşık 18 bin işçiye karşılık asıl işverende çalışan 3 bin kişi, tabloyu ortaya koyuyor.

BAZI ÖLÜMLER KAZA DEĞİL

Bazı ölümlerin kaza neticesinde olmadığının bilinmesini istiyorum. Ama netice itibariyle iş yoğunluğu, alan darlığı, mesleki eğitim yetersizliği ve alt işveren gibi nedenlerle Tuzla'da bir sorunlar yumağı yatıyor.


Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?