banner39

Çelik:Tersane kapatmalar devam edecek

İş güvenliği olmadığı gerekçesiyle kapatılan tersanelerin devamının geleceği belirtildi.

Arşiv 22.05.2008, 07:49 22.05.2008, 07:49
Çelik:Tersane kapatmalar devam edecek

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tersanelere yönelik denetimler sonunda büyük bir olasılıkla kapatmaların süreceğini belirterek, "Eksiklerinizi tamamlayın denilen, buna rağmen eksiklerini gidermeyenler kesinlikle kapatılacaktır" dedi.

Çelik, sektörün üretim, istihdam ve yarattığı katma değer açısından Türkiye'nin geleceği olduğunu ifade eden Çelik, ancak esas dikkate alınması gerekenin, sektörün bu gelişmesini iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde sağlaması olduğunu vurguladı. Çelik, söz konusu işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğine uygun bir faaliyet bulunmadığını kaydetti.

Son dönemde ölümle sonuçlanan 2 iş kazası yaşanan bir tersanenin faaliyetinin süresiz durdurulduğunu hatırlatan Çelik, işverenlere seslenerek şöyle konuştu:

"Ceza yazıyoruz yok, kısmi kapatıyoruz yok, şimdi temelli kapattık. İşveren sabah gelip, 'acaba benim işyerimde mühendis arkadaşım, doktor arkadaşım ve sorumlu teknik eleman, işçileri iş güvenliğine uygun bir anlayışla mı çalıştırıyorlar, yoksa bunları dikkate almadan mı çalıştırıyorlar' diye içinde bir ürperti duymuyorsa kusura bakmasınlar. Şu anda yoğun bir şekilde denetimler ve raporlar incelenmeye, ayıklanmaya devam ediyor. Büyük ihtimalle kapatmalar devam edecek. İncelemesi biten ve kendisine geçmiş dönemde 2 aylık süreler verilip, 'şu eksiklerinizi tamamlayın' denilen, buna rağmen eksiklerini gidermeyenler kesinlikle kapatılacaktır."

Tersanelerde yaşanan kazaları önlemek amacıyla yasal düzenlemeler yaptıklarını, eğitim çalışmaları ve denetimleri sürdüklerini anlatan Çelik, "İşveren, işçisine de işine de sahip çıkacak. Burada yeni can kayıpları herkesin, bakanlığımızın tahammül sınırlarını zorlamış, hepimizi burnundan soluma noktasına getirmiştir" dedi.

Çelik, tersanelerde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi konusunda işverenlere çok ciddi sorumluluklar düştüğünü belirterek, "Para kazanmak nasıl güzel bir şeyse, burada size parayı kazandıran işçinin hangi şartlarda çalıştığı, iş güvenliği şartlarına uyulup uyulmadığını günde birkaç kez denetlemekte her halde işverenin görevi olsa gerek" diye konuştu.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?