banner39

Çelyabinsk camindeki aramalara tepkiler sürüyor

Rus istihbaratının yaptığı aramalarda İslami eserlere el kondu, Kuran'a saygısızlık yapıldığı iddia edildi

Arşiv 24.04.2010, 11:49 24.04.2010, 15:24
Çelyabinsk camindeki aramalara tepkiler sürüyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birkaç gün önce Rusya’nın Çelyabinsk eyaletindeki camiilere Rus istihbaratı FSB ve emniyet birimlerinin yaptığı ortak “operasyon” ve aramalara karşı tepkiler sürüyor. Haberlerin Rus basınında yer almasının ardından devlet yetkilileri operasyon yapıldığı şeklindeki bilgiyi tekzip etti ancak daha sonra doğrulamak zorunda kaldı.

Aramalar Argayaş ilçesinin Akbaşova ve Ayazgılova köy camilerinde yapılmıştı. Camilerde ve bazı müslümanların evlerinde yapılan aramalar sonrasında binden fazla İslami esere ve teyp kasetlerine el kondu, Rus savcılar bilgisayar kayıtlarında Kuzey Kafkasya direnişinin önde gelen liderlerinden Said Buryatski’nin çok sayıda video konuşmasına rastlandığını savundu.

Çeylabinsk eyaletinin Ozer şehir dairesi Müslüman teşkilatının başkanı Gabdullah Şaymardanov ise savcılık iddialarını yalanladı, aramalarda suç unsuru sayılacak hiç bir kitap ve video görüntüsünün bulunmadığını belirtti.Şaymardanov'a göre, camiilerde Kuran-i Kerim tilavetini öğrenme ve namaz kitapları, Nijegorod’ta bulunan “Medina” yayınevinden çıkan fıkıh kitapları, Moskova camii imamı Şamil Alyatdinov’un kitapları ve Kuran-i Kerim nüshaları bulunmaktaydı.

Ayrıca, Rusya federasyonu Ozer savcılığı soruşturma birimi başkanı Aleksey Petrov'un FSB ve içişleri bakanlığı çalışanlarının arama sırasında Müslümanların dini hassasiyetlerini gözeterek kutsal kitaba saygılı ve camii adabına uygun davrandığını söylemesine rağmen, Şaymardanov camiilerden birinin pencerelerinin kırıldığını, Kuran-i Kerim ve diğer kitapların ise ayaklar altında ezildiğini iddia etti.

Şaymardanov bölge Müslümanlarının olayların takipçisi olacağını ve merkezi yetkililerden olayın araştırılmasını talep edeceklerini de sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?