banner39

Cem Özdemir 'müslüman iddiası'yla ABD'de alıkonuldu

Alman Yeşiller Partisi eşbaşkanı Cem Özdemir, ABD seyahati sırasında havaalanında alıkonuldu.

Arşiv 01.04.2009, 12:04 01.04.2009, 12:06
Cem Özdemir 'müslüman iddiası'yla ABD'de alıkonuldu

Alman Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir, ABD seyahati sırasında havalimanında bir saat alıkonuldu. Deutsche Welle'de yer alan habere göre, Özdemir'in "VIP" statüsüne sahip olmasına rağmen bekletilmesinin sebebi açıklanmadı.

Berlin'de yayımlanan "Tagesspiegel" gazetesi, Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir'in eşiyle birlikte ABD'ye yaptığı seyahat sırasında, Washington-Dulles havalimanında güvenlik yetkilileri tarafından bir saat süreyle alıkonulduğunu duyurdu.

Gazeteye açıklama yapan Özdemir, pasaport kontrolü sırasında seyahat belgelerine "B" damgası vurulduğunu aktardı.

Bu damganın ikincil bir kontrol aşaması gerekliliğine işaret ettiği ve bu nedenle Özdemir ile eşinin çok sayıda insanın bekletildiği bir özel odaya alındığı kaydedildi.

Özdemir'in neden bekletildiğine dair herhangi bir açıklama yapılmadığı ve "oturun, bekleyin" yanıtının verildiği aktarıldı.

ALMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ'Nİ DİKKATE ALMADILAR

Almanya'nın Washington Büyükelçiliği'nin, Özdemir'in "VIP" statüsünde kabul edilmesi için ABD makamlarını önceden seyahat konusunda bilgilendirdiği ve bir büyükelçilik yetkilisinin de Özdemir'i karşılamak üzere havalimanına gönderildiği açıklandı.

Ancak büyükelçilik yetkilisinin Özdemir'in bekletilmesini engelleyemediği ve yaşanan gelişmeler üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı'nı aradığı belirtildi.

HAVAALANI YETKİLİLERİ ÖZÜR DİLEMEDİ

Bir saatlik bir bekleme süresinin sonunda Özdemir ve eşinin gitmesine izin verildi. Ancak havalimanı yetkililerinin özür dilemediklerine de dikkat çekildi.

"Tagesspiegel" gazetesine göre Özdemir'in karşılaştığı muamele, havayolu şirketlerinin havalimanına yolcu listelerini aktarmasından kaynaklanıyor.

Gazetede, Alman olmayan bir ismi, İslami kökeni ve özel vejetaryen yemek talebi nedeniyle Özdemir için ikincil bir kontrol gereksinimini doğurmuş olabileceği iddia ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?