banner39

Cem Uzan'dan şirket itirafı

Cem Uzan, Güney Kıbrıs menşeili Libananco şirketinin sahibi olduğunu itiraf etti.

Arşiv 16.02.2008, 11:03 16.02.2008, 18:09
Cem Uzan'dan şirket itirafı

Türkiye aleyhine, 10.1 milyar dolarlık tahkim davası açan Güney Kıbrıs menşeili Libananco şirketinin sahibi Cem Uzan çıktı. Uzan mahkemeye "Şirketin sahibi benim" açıklaması yaptı

Enerji Bakanlığı tarafından 2003 yılında el konulan ÇEAŞ ve Kepez şirketlerinin her birinde yaklaşık yüzde 66"lık hissesi olduğunu iddia ederek Türkiye aleyhinde, 10.1 milyar dolarlık dava açan Güney Kıbrıs menşeili Libananco şirketinin, Genç Parti Lideri Cem Uzan"a ait olduğu tescillendi. Genç Parti Lideri Uzan, Libananco"yu, şirketlerinin hisselerini garanti altına almak için kurduğunu itiraf etti. Cem Uzan"ın Libananco şirketi ile ilgili itirafı, tahkim davasının görüldüğü mahkemede gerçekleşti.

"HİSSELERİ DEVRETTİM"

Libananco tarafından açılan davaya, klasörler dolusu evrak gönderen Uzan, mahkemeye sunulan dilekçede Libananco"nun, Uzan Grubu tarafından kurulduğunu beyan etti. Uzan dilekçesinde, şirketi kurdurma amacını da, "Türkiye"de şirketlerimin hisselerinin güvende olduğunu düşünmüyordum. Bu nedenle ÇEAŞ ve Kepez"in hisselerini garanti altına almak için, Libananco şirketinin kurdurdum. Ve hisselerini de bu şirkete devrettim" şeklinde açıkladı.

DEVLET HAKLI ÇIKTI

Uzan Grubu"nun tahkim heyetine yaptığı beyanlar, Libananco şirketinin Uzan Grubu tarafından kurulduğuna ilişkin Eneji Bakanlığı ile TMSF"nin açıklamalarını da teyid etmiş oldu. Enerji Bakanlığı ve TMSF, tahkim davasının ardından yaptığı araştırmalarda, Libananco şirketinin Uzan Grubu"na ait bir şirket olduğunu, bu nedenle tahkim davası açamayacağını bildirmişti. Libananco şirketi kayıtlarda ise, Uzan Grubu"nda uzun yıllar üst düzey görevlerde bulunmuş Ali Cenk Türkkan"a ait olarak görünüyor. Cem Uzan ile Türkkan arasında yapılan telefon görüşmelerinde, Libananco"nun, Uzanlar"a ait olduğuna ilişkin bilgilere ulaşılmıştı.

ENERJİ BAKANLIĞI SAVUNMA HAZIRLIYOR

Enerji Bakanlığı, Libananco şirketinin açmış olduğu 10.1 milyar dolarlık dava ile ilgili olarak, savunma hazırlıyor. Bakanlığın savunma dilekçesini 12 Nisan tarihine kadar mahkemeye sunması gerekiyor. Savunmanın stratejisini ise, davayı açan Güney Kıbrıs menşeili Libananco şirketinin, Uzan Grubu"na ait olduğuna ilişkin bilgi ve belgeler oluşturacak. Uzanlar"ın Libananco yoluyla açtığı davanın dışında başka davaları da bulunuyor. Cem Uzan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) eski Başkanı Yusuf Günay aleyhine de görevini bıraktığı gün dava açmıştı. Cem Uzan, ÇEAŞ ve Kepez"e Haziran 2003"te el konma sürecindeki "fiillerinden dolayı" Günay"a New York"ta 300 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Uzan davada Günay"ı ÇEAŞ ve Kepez"e yapılan "el koymanın" sorumlularından biri olarak göstermişti. Uzan"ın ayrıca TMSF Başkanı Ahmet Ertürk aleyhine de açıklamaları nedeniyle dava açtığı belirtilmişti. Ancak şu anda devam eden bir dava olup olmadığı bilinmiyor. Uzan"ın çimento fabrikaları ve Telsim"e el konması konusunda da açtığı davalar bulunuyor.

UZAN AİLESİNİN AÇTIĞI DAVALAR

Uzanlar"ın Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası nezdinde açtığı toplam 40 milyar doları bulan tahkim davaları sürüyor.

Uzan, ÇEAŞ ve Kepez ile ilgili olarak EPDK eski Başkanı Yusuf Günay"a da dava açtı.

Ayrıca Cem Uzan"ın TMSF Başkanı Ahmet Ertürk aleyhine de dava açtığı biliniyor.

Uzan"ın çimento fabrikaları ve Telsim"e el konmasıyla ilgili de açtığı davalar var.

Çek Novahuta şirketi ÇEAŞ ve Kepez"e ortak olduğu iddiasıyla dava açtı. Bu şirketin de Uzan"a ait olduğundan şüpheleniliyor.

Kaynak: Star

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?