banner15

Cemevlerine bedava su ve elektrik

Aydın'da, cemevlerinden elektrik, su, çöp ve atık su parasının alınmamayacak.

Cemevlerine bedava su ve elektrik


Aydın İl Genel Meclisi toplantısında, belediye mücavir alanı dışında kalan yerlerde bulunan cemevlerinden elektrik, su, çöp ve atık su parasının alınmaması, bakım, onarım ve inşaatlarına yardım edilmesi kararı alındı.

Aydın İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda düzenlenen İl Genel Meclisi ağustos ayı dördüncü toplantısında, CHP Kuşadası İl Genel Meclisi Üyesi Kurtuluş Geyik'in ildeki cemevlerinin resmi ibadethane olarak kabul edilmesine yönelik önergesiyle ilgili komisyon raporları görüşüldü.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, İl Özel İdaresi Kanunu'nda cemevlerine yardım yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgiye rastlanmadığı belirtildi.

Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapordaysa, Aleviliğin, İslam dininin bir gerçeği olduğu vurgulanarak, bu inançtaki insanların ibadetlerini yaptıkları yerlerin, bakım ve onarımlarına kaynak sağlanması ve desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

Kültür ve Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan raporda da Kuşadası ve Didim belediyelerinin yaptıkları gibi atık su ve su paralarını almamalarının, diğer belediyelere örnek teşkil etmesi gerektiği vurgulanarak, belediye mücavir alanlarının dışında kalan cemevlerinin de bakım ve onarımlarının İl Özel İdaresin'ce desteklenmesi gerektiği belirtildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nun raporu, mecliste yapılan oylamada, oy birliğiyle kabul edilirken, Hukuk ve İnsan Hakları ile Kültür ve Turizm Komisyonu raporları nedeniyle mecliste tartışma yaşandı.

AKP ile CHP ve MHP'li üyeler arasında yaşanan tartışmaların ardından, raporlarda yer alan ''ibadethane'' kısımları çıkarıldı.

Değiştirilen halleriyle raporlar, CHP ve MHP'li üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Karara göre, cemevlerinden, elektrik, su, çöp ve atık su parası alınmayacak, yapımı devam eden cemevlerinin inşaatlarına bütçeden pay verilecek.

Kaynka: AA

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 09:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35