banner39

Cemil Meriç vefat etti

Yazar Cemil Meriç vefat etti, Sülaymaniye Camii'nin temelleri atıldı.

Arşiv 13.06.2010, 10:24 13.06.2010, 15:47
Cemil Meriç vefat etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yazar ve mütercim Cemil Meriç vefat etti, Mehmet Ali Ağca iade edildi, Süleymaniye Camii'nin temelleri atıldı.

İNGİLTERE'DE KÖYLÜLER İSYAN ETTİ

13 Haziran 1381'de ingilter'de köylüler isyan etti. Wat Tyler öncülüğündeki isyancılar Londra'yı basarak hükümet binalarını ateşe verdiler. Zenginleri ve yargıçları idam ettiler.

SÜLEYMANİYE CAMİİNİN TEMELİ ATILDI

13 Haziran 1550'de Mimar Sinan Süleymaniye Camiinin temelini attı. Yapımı 7 yılda tamamlanan Camiinin tarihteki bir çok depreme dayanmasının altındaki sırrın bir kısmı denize kadar uzanan temellerde olduğuna inanılmaktadır.

MEHMET ALİ AĞCA İADE EDİLDİ

13 Haziran 2000'de Mehmet Ali Ağca iade edildi. 1979 yılında gerçekleştirilen Abdi İpekçi suikastıyla adını duyuran Ağca tutuklu olduğu cezaevinden yurt dışına kaçırıldı. 1981'e Papa ll. Jean Paul'e uikast girişiminde bulundu. Uzun süre İtalya'da tutuklu bulunan Ağca 2000 yılında Türkiye'ye iade edildi.

CEMİL MERİÇ VEFAT ETTİ

13 Haziran 1987'de yazar ve mütercim Cemil Meriç vefat etti. 12 Aralık 1916'da doğan Meriç, entelektüel dünyanın en önemli düşünürlerinden biriydi. Gözlerinin görme yeteneğini kaybetmesine kadar geceli gündüzlü kitap okudu. Gözlerini kaybedince de vazgeçmedi. Kızları ve talebelerinin yardımıyla son yıllarına kadar sadece dinleyip, konuşarak onlarca eser yazdı.

Sardar Abdurrab Nişter 13 Haziran 1899’da Peşaver’de doğdu. (Ubeyd Rahman)

Kakar aşiretine mensubu ve babasının kendisi gibi iş adamı olma isteğine karşı çıkan Nişter, Edward College, Peşaver Üniversite, Pencap Üniversite Lahore ve Aligarh’da  iyi eğitimini aldı. Türkiye’de Hilafeti kaldırınca buna karşı Hint alt kıtasında 1927’de başlatılan ‘Hilafet harekatına’ önemli aktivist olarak katıldı. Daha sonra siyasete atılarak Müslümanları temsil eden ve Pakistan’ın kurucusu Muhammad Ali Cinnah’ın Muslim Lig Partisine katılarak Müslümanlara önemli hizmetlerde bulundu.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?