banner15

Cenaze töreni sona erdi

Hrant Dink için Meryemana Kilisesi'nde Türkiye Ermeniler Patriği Mesrop Mutafyan'ın yönettiği bir tören düzenlendi.

Cenaze töreni sona erdi

Törenin yapıldığı kilise ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Törene hükümeti temsilen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş, ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sevigen, Finlandiya AB Karma Eş Başkanı Joost Lagendijik, İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu, İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat, TSK`yı temsilen Tümgeneral Muzaffer Cengiz Arslan, Musevi Cemaati Başkanı Silvio Ovadya, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İshak Haleva, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, BDDK`dan Engin Akçokoca, ÇYDD`den Türkan Saylan, Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker, Latin Katolik Ruhani Önderi Louis Pelatre, İsveç Konsolosu İngmar Karisson, İngiltere Büyükelçisi Nick Baird, İngiltere Başkonsolosu Barbara Hay, İrlanda Fahri Konsolosu Jim Geary, Ermenistan Temsilcisi Daren Mirzoryan, Ermeni Protestan Kilisesi'nden Dr. Nerses Levonyan ,Yunanistan Başkolosu Alexis Alexsandris, Kanada Büyükelçisi Yves Brodeur, Suryani Kadim Kilisesi Metropoliti Yusuf Sağ, Hollanda Konsolosu Marco Hennis, Karadeniz İşbirliği Konseyi Ermeni Temsilcisi Garen Mirzoyan ve yardımcıları Krikor Harutyunyan ile Samson Özararat, Almanya Başkonsolosu Matthias Von Kummer, ABD Başkonsolosu Deborrah Jones,Lübnan Ermenilerini temsilen Katolikos Aram I.'i temsilen Bikfaya Ruhban Okulu Müdürü Baş rahip Şahe Panofyan, Romanya ve Bulgaristan Ruhani Önderi Başepiskopoz Dirayr Mardikyan, Almanya Ermenileri Ruhani Lideri Başepiskopoz Karekin Bekçiyan, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı`ndan temsilciler, Finlandiya AB Karma Eş Başkanı Joost Lagendijk,ABD Büyükelçisi Ross Willson, Alman Başkonsolosu Matthias Von Kummer, Alman Büyükelçisi Dr. Eckartcuntz, Belçika Başkonsolosu Hans Tibremont, Ermeni Protestan Kilisesi`ni temsilen Dr. Nerses Levonyan, Fransa Cumhurbaşkanı Danışmanı Valerie Terranova, Fransa Parlamento Yardımcısı Christoph Masse, Fransız Büyükelçisi Paur Poudadet, İspanya Fahri Konsolosu Zeynel Abidin Erdem, TESEV Başkanı Cem Paker, Vatikan Temsilcisi George Marovitch, Yeşiller Partisi adına Ulrike Duffner ve Claudia Roth, Yunanistan`dan Ramgavar Agop ve çok sayıda tanınmış sima katıldı.

Ermenistan ve Türkiye`den din ve devlet temsilcileri ön protokolde yer aldı. Diğer protokol cenazenin sağ tarafında, Dink`in Ailesi ve yakınları ise sol tarafında ayini izledi. Ermeni Patriği Mutafyan ayinde bir konuşma yaparak, "Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant'ı ebediyete uğurlamak için toplandık.

Malatya'da başlayan yaşamı bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Zorluk ve mücadelelerle geçen yaşamı, Hrant Dink'i cesur, duygusal, gözüpek bir karakter yarattı. Adalet, vicdan, özgürlüğü sancaktarı oldu. Bedeli ne olursa olsun inandığını söyler bir şey yapması gerekiyorsa yapardı.

Hrant etnik kökeni olduğu kadar vatanına da bağlıydı. Doğduğu yaşadığı yeri sevebildi.

Cesur çıkışları onun din, ırk köken farkı gözetmeyen dürüst Anadolu insanının dışa vurumuydu. Demokrasinin ateşli bir savunucusu oldu. Onu ideal toplumun ön şartı olarak kabul etti. O adalet aşkıyla çalıştı. Tüm yüreğiyle adaletin meyvelerini tatmayı diledi."

Hrant'ı sadece gazeteci olarak tanıyanların çoğunun kimsesiz çocuklar için yaptıklarından habersiz olduklarını belirten Mutafyan, şöyle konuştu: "Hrant çocukluğunda yaptıklarının bir çoğundan mmahrum oldu ve çocukları sevdi çocuklara özen gösterdi.

Maktulün kefeni üzerinden siyaset yapmak evrensel ahlak kurallarına ne kadar sığar.

Bu nedenle olayı kınarken ülkemiz aleyhine yapılan olumsuz açıklamalar yüreklerde yaralar açmaktadır.

Bu vesileyle cumhurbaşkanına, tüm devlet erkanına ve iyi niyetli tüm insanlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ama yeterli değildir.

Gerçek azmettiricilerin belirlenmesi ülkemiz barışı için zorunlu. Fikir ve düşünce özgürlüğüne saygılı bazı insanların fikirlerini savunmasak bile insanların katledilmesini kabul etmemeliyiz.

Kendi cenazesi Türkiye ve Ermenilerin bir araya gelmesinde vesile oldu. Duamız şudur Allah ülkemizin esenliğini korusun vatandaşlarımızın kardeşlik sevgisini güçlendirsin dünyaya barış getirsin"

Ayin duaların ardından sona erdi. Hrant Dink'in tabutu omuzlarda kiliseden çıkarıldı. Karanfiller ve papatyalarla çevrili tabut omuzlarda Patrikhanenin önüne getirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35