banner39

Cenazeler Adana'ya getirildi

Bağdat yakınlarında düşen Moldova uçağında hayatını kaybeden 33 kişinin cenazesi Adana'ya getirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cenazeler Adana'ya getirildi

Irak'taki Uçak Kazasında Hayatını Kaybedenlerin Cenazesi Adana'ya Getirildi.

Saat 19.48 sularında Adana Havaalanı'na inen uçak hayatını kaybeden 28 Türk'ün yanı sıra 5 mürettebatın da cenazesini Adana'ya getirdi. Hayatını kaybettiği belirtilen ABD'li Paul Kenton Johnson ile yaralı kurtulduğu belirtilen Abdulkadir Akyüz Adana'ya getirilmedi.

Bağdat'tan Adana'ya getirilen 33 cenazeden 7'sinin kimliği havaalanında bekleyen yakınları tarafından anında teşhis edildi.

Uçağın düşmesinin ardından çıkan yangın sebebiyle Kulak İnşaat Yönetim Kurulu üyesi İsmail Kulak'ın yanı sıra 6 kişinin daha cenazesi yakınlarınca teşhis edildi. Diğer 26 kişinin cenazesi ise araçlara konularak Asri Mezarlık Morgu'na kaldırıldı.

Dört savcının buraya gelerek, cenazelere DNA testi yaptırarak kimliklerini tespit ettireceği öğrenildi. Bu arada havaalanında cenaze yakınlarının sitemiyle karşılaşan Vali Cahit Kıraç, "Kimlik tespiti yapılamayanlar morga konulacak ve DNA testi yapılacak. Bizler daha iyi günler için çalışıyoruz." dedi.

Bir anne ise oğlunun Irak'ta olduğunu ve sürekli endişe içinde yaşadığını belirtmesi üzerine Vali Kıraç, "Sıkıntınızı paylaşıyorum. İnşallah daha iyi günler olur" demekle yetindi.

Uçak faciasından kurtulan tek Türk Mardinli Abdulkadir Akyüz

Irak'ta, havaalanına iniş sırasında düşen uçaktan yaralı olarak kurtulan işçinin Abdulkadir Akyüz olduğu bildirildi.

Alınan bilgiye göre, düşen uçaktan yaralı olarak kurtulan ve hastaneye kaldırılan Türk işçi, aynı bölgede çalışan diğer Türk işçiler tarafından teşhis edildi.

Teşhise göre, yaralı işçinin yolculardan Abdulkadir Akyüz (34) olduğu yönünde yetkili makamlara bilgi verildi.

Yeğeninin yaralı olduğu bilgisi ulaştırılan Ahmet Akyüz (49) de, gelişmelerle ilgili bilgi almak üzere Mardin'in Dargeçit ilçesinden Adana Havalimanı'na geldi.

Akyüz, Adana Valisi Cahit Kıraç'ın kendisini arayarak bilgi verdiğini belirterek, şunları söyledi:

''Yeğenim, Kulak İnşaat firmasına bağlı olarak ilk kez 7 ay önce Irak'a gitmişti. Olayı duyunca çok üzüldük.

Adana Valisi Cahit Kıraç beni arayarak, yeğenimin durumunun iyi olabileceğini söyledi. Umutla Adana'ya geldik. Getirilme imkanı varsa tam teşekküllü bir hastaneye yatırarak tedavi olmasını sağlayacağız.''

VALİ KIRAÇ'IN AÇIKLAMASI

Adana Valisi Cahit Kıraç da Adana Havlimanı'nda yaptığı açıklamada, Irak yetkililerinden alınan bilgiye göre, yaralı işçinin Abdulkadir Akyüz olduğunun belirlendiğini söyledi.

Akşam saatlerinde cesetlerin bir bölümünün Adana'ya getirilmesinin beklendiğini belirten Kıraç, ''Cesetler, Adli Tıp'taki kimlik tespitinden sonra toprağa verilmek üzere ailelerine teslim edilecek. Yaralı olan vatandaşımızın uçakla seyahat edip edemeyeceğini de kesin bilmiyoruz'' dedi.

Abdulkadir Akyüz'ün yakınlarının, Vali Kıraç'ın açıklaması karşısında sevinç yaşadığı görüldü.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?