banner39

Cengiz Han sergisine yoğun ilgi

Moğol İmparatorluğunun öyküsünü anlatan ve bazılarının ilk kez gün ışığına çıktığı sergide 600'e yakın eser yeralıyor. Sergi 8 Nisan'a kadar açık kalacak

Arşiv 06.04.2007, 09:59 06.07.2018, 09:31
Cengiz Han sergisine yoğun ilgi

Garanti Bankası'nın sponsorluğunda Sakıp Sabancı Müzesi'nde 7 Aralık'tan bu yana sergilenen "Cengiz Han ve Mirasçıları: Moğol İmparatorluğu" sergisi, bugüne kadar 100 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

Cengiz Han tarafından kuruluşunun 800. yıldönümünde Moğol İmparatorluğu'nun öyküsünü anlatan sergi, 8 Nisan'da sona erecek. Moğolistan'ın en önemli müzeleriyle Doğu Asya ve Avrupa'nın başlıca koleksiyonlarından derlenen, bazıları ilk kez gösterime sunulan 600'e yakın eserin yer aldığı sergide, konferanslar, atölye çalışmaları, çocuk eğitim programları, galeri sohbetleri, Taksici Günü ve Komşu Günü gibi özel etkinlikler düzenlendi. Sergide, en yeni arkeolojik bulgular, hazine parçaları, etkileyici silah ve zırhlar, minyatürlü elyazmaları, eski haritalar, tekstil ve seramik eserler, Moğol Budizmi'nin rengarenk dünyasını tanıtan nadir dinsel objeler yer alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi'nden verilen bilgiye göre, müzenin Cengiz Han ve Mirasçıları sergisinin kapanışının ardından, 19 Nisan-19 Ağustos 2007 tarihleri arasında, "Tanrı'ya Adanmış Halılar: Transilvanya Kiliselerinde Anadolu Halıları, 1500-1750" başlıklı sergiye ev sahipliği yapacağı bildirildi. Aynı tarihler arasında, Dağıstan'ın Kaytag bölgesine özgü dokumalar da, "Dağıstan İşlemeleri" başlıklı sergi ile İstanbullularla buluşacak.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?