banner15

Cenneti Beklerken Gösterime Giriyor

Osmanlı İmparatorluğu'nda taht kavgaları ortasına düşen Nakkaş Eflatun'un hikayesini anlatan "Cenneti Beklerken" filminin galası gerçekleştirildi. Senaryosu ve yönetmenliğini Derviş Zaim'in üstlendiği film de, animasyonlar da kullanılıyor.

Cenneti Beklerken Gösterime Giriyor

Osmanlı İmparatorluğu'nda, bir anda kendini taht kavgaları içinde bulan Nakkaş Eflatun'un hikayesini anlatan "Cenneti Beklerken", dün (13 Aralık) Mecidiyeköy Megaplex Sinemaları'nda düzenlenen galayla tanıtıldı. Filmin galasına KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat da katıldı.
 
Senaryosunu ve yönetmenliğini Derviş Zaim'in üstlendiği filmin, ilk gösterimi Bandırma Cezaevi'nde gerçekleştirildi, Gezici Film Festivali kapsamında Türkiye'nin çeşitli illerinde gösterildi.

Filmin oyuncu kadrosunda Serhat Tutumluer, Melisa Sözen, Mesut Akusta, Nihat İleri, Mehmet Ali Nuroğlu, Rıza Sönmez ve Numan Acar yer alıyor.

"Cihana hem adalet hem güzellik lazımdır"

Film, İstanbul'da kendi halinde yaşayıp, ölen karısı ve oğlunun yasını tutarken, Osmanlı tahtında hak iddia eden ve isyan çıkartan Şehzade Danyal'ın öldürülmeden resmini çizmesi için görevlendirilen Nakkaş Eflatun'un hikayesini anlatıyor.

İslam geleneğinde yasak olduğu için günaha girmekten korkan ve görevini yerine getirmekten kaçan Eflatun, Şehzade Danyal'ı bulmak için çıktıkları yolda, hem sanatıyla barışıyor, hem hayata yeniden tutunuyor.

Yola çıkmadan evvel, vezirinin askerlerine "cihana hem adalet hem güzellik lazımdır, koruyun" sözleriyle emanet ettiği Eflatun'un hikayesi üzerinden, 17. yüzyılda Osmanlı imparatorluğunun kültürel ve sosyal hayatı da tasvir ediliyor.

Filme masal havası katabilmek içinse, Uğur Erbaş tarafından hazırlanan animasyonlar kullanılmış. Film yarın gösterime giriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35