banner39

Cepheden 70 yıl sonra gelen mektup

Başkırtıstan'da Faime Eyüpova, ağabeyi Ramazan 'ın 1941 yılında cepheden yolladığı mektubu yeni aldı.

Arşiv 31.05.2010, 00:55 31.05.2010, 00:55
Cepheden 70 yıl sonra gelen mektup


Geçtiğimiz günlerde Başkırtıstan’ın Karaidel bölgesinde yaşayan Faime Eyüpova, 70 yıl sonra, ağabeyi Ramazan ‘ın  1941 yılında cepheden yolladığı mektubu aldı.

2. Dünya Savaşı boyunca cephelerde mücadele etmiş ve zaferlerle evine dönmüş olan subay Ramazan’ın askerdeyken yazdığı mektubu, 20  sene önce kaybettikleri ağabeylerini sanki  yeniden aileye  geri vermiş oldu.

 

Rus postacılar Ukrayna Savaş Muzesi’nden 1941 yılında kaybolmuş bunun gibi 2 yüze yakın mektup aldı.

Cepheden gönderilen mektuplar 1941 yılında Ukrayna’nın Kamenets-Podolsk şehrinde Hitler Nazilerinin  eline geçti  ve Avusturya’ya gönderildi.

Savaş sırasında gönderilen ve üzerine kaşe bile basılmayan bu mektuplar Sovyet halkı tarafından paha biçilemez  bir bulundu.

Canları pahasına savaşan askerlerin özel yaşanmalarının düşman için neden bu kadar önemli bir ganimet olduğunu ve bu mektupları neden bunca yıl sakladıklarını doktor Olsteger şöyle yanıtladı:

”Bu koleksiyon istihbarat  materyalleri  kadar önem  taşıyordu.  Çünkü  savaşın  ilk aylarında ‘Sovyet Askeri’nin  ahvali-ruhiyesi’ nin göstergesiydi. “

Düşman için sadece ‘ahvali-ruhiye’ den ibaret bu koleksiyon yıllarca yabancı arşivlerde tutuldu. Oysa  Rus halkı için bu paha biçilemez bir olaydı. 

1941 Haziran - Temmuz  tarihli bu mektup koleksiyonu 70 yıla yakın Viyana müzelerinde  saklanmış ve bu yıl 1186 mektuptan ibaret  bu koleksiyon Ukrayna Savaş Müzesine iade  edilmişti.

70 yıl geçse bile aileler için yegane bilgi kaynağı olan bu mektupları adresleri ne ulaştırmak Rus postacılarının görevi oldu.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?