Ceple konuşma devri eskide kaldı

ayatın değiştirilmez parçası haline gelen cep telefonları, artık sadece konuşmak için kullanılmıyor.

Ceple konuşma devri eskide kaldı


Hayatın değişmezi haline gelen cep telefonları akıllandıkça konuşma özelliğinin pabucu dama atılıyor. 15 yıldır hayatımızın ayrılmaz parçası olan cep telefonları artık konuşmak için kullanılmıyor.

 

Gelişen teknoloji ve artan rekabet ile cep telefonun pazarı geçen yıla oranla %11.3 büyüme gerçekleştirdi. Şu ana kadar toplam 325.3 milyon adetlik satış gerçekleştirildi.

 

İlk çıktığı günlerde alo demek büyük lüksken zamanla kısa mesaj yazıp göndermek cep telefonun müzik dinlemek ve hatta fotoğraf çekmek hayal olmaktan çıktı.

 

son dönemde cep telefonları da evrim geçirdi. Akıllı telefon özelliği kazanan cihazlar artık hayatımızı kolaylaştıran ve organize eden temel ihtiyaçlar listesine girdi.

 

Cep telefonu üreticileri ekledikleri donanımlar ile cazibesini de artırıyor.

 

Liza Colburn sıkı cep telefonu kullanıcılarından biri. Market listesini cep telefonunda yaparken, sesli hatırlatma notlarını cep telefona kaydediyor, spor yaparken cep telefonuna  kaydettiği müziği dinliyor ve ne kadar kalori yaptığını yine cep telefonu ile takip ediyor. Aynı zamanda Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki hesabını yine cep telefonundan takip ediyor.

 

Colburn’ün cep telefonu ile yapmadığı bir şey var. Cep telefonu ile konuşmak. Liza Colburn 40 yaşında satış danışmanı ve bir iPhone kullanıcısı. Lisa haftada bir kez telefonunu birilerini aramak için kullandığını belirtiyor.

 

Pek çok insan için hayatın değiştirilmez parçası haline gelen cep telefonları artan bir oranla konuşmak için kullanılmaktan çıkıyor.

 

Örneğin ABD’de yaşayan hane halkının yüzde 90’ı cep telefonu sahibi. Son dönemde yapılan araştırmalarda cep telefonu ile yapılan konuşma dakikasının ciddi oranda gerilediği tespit edildi.

 

iPhone, Blackberry ve diğer akıllı telefon sahipleri artık cihazların sağladığı diğer kolaylıkları kullanmayı tercih ediyorlar. İnternette dolaşmak, müzik dinlemek, televizyon seyretmek, oyun oynamak, e-mailleri takip etmek ve göndermek için kullanılan cihazlar bilgisayarların yerini alıyor.

 

CTIA raporlarına göre geçtiğimiz yıl kısa mesaj gönderimi yüzde 50 artış gösterdi. Aynı verilere göre kişi başına düşen konuşma dakikalarının gerilediği de gözler önüne seriliyor.

 

41 yaşındaki kimya öğretmeni Kristen Kulinowski cep telefonunu “tweet” veya mesaj yazmak için eline daha sık aldığını ifade ediyor. Telefon ile konuşmanın wireless networkler ise daha ucuz olduğunun altını çizen Kulinowski, telefonun hayatını şimdi kolaylaştırdığını dile getiriyor.

 

NPD Group’un telekomünikasyon analisti Ross Rubin telefon dizayn endüstrisin önemli notlar ağdığına değiniyor. Cep telefonlarında görüntünün önemi kadar kullanımda kolaylık dikkat çekiyor. Rubin’e göre son dönemde öne çıkan nokta sayılar klavyenin daha kullanışlı hale getirilmesi. Yeni nesil telefonlarda öne çıkan detaylardan biri konuşma özelliğinin artık ilk sırada yer almaması.

 

Rubin yeni dizayn telefonların artık daha az yanak dostu  olduğunu, artık parmak dostu telefonların öne çıktığını vurguluyor.

 

Kullanıcılar cep telefonları ile 2009 yılında ortalama 1.81 dakikalık konuşma yaptıkları belirlenirken bu rakam 2008 yılında 1.27 dakika civarındaydı.

 

Binlerce bedava dakikası olduğunu söyleyen 28 yaşındaki Good Magazine editörü Zach Frechette cep telefonunu sadece çok acil durumlarda konuşmak için kullandığını belirtiyor. İnsanlarla haberleşmek için ağırlıklı olarak Gmail, Facebook ve Twitter’ı tercih ettiğinin kaydeden Frechette bu sayede daha rahat program yapabildiğini kaydediyor.

 

44 yaşındaki yazar Jefferson Adams mesaj atmanın konuşmaktan daha fazla zaman aldığı teorisine karşı çıkıyor ve aynı anda birden fazla kişi ile iletişime geçmenin bu yolla daha mümkün olduğunu belirtiyor.

 

Toronto Üniversitesi iletişim müdürü 35 yaşındaki Nichole Walhl, telefonunu sadece twietter veya e-mail ile ulaşamadığı kişilerle iletişime geçmek için kullandığını söylüyor.
 

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 05:01
banner53
YORUM EKLE

banner39