banner39

'Cep'lerin her biri ABD'nin telekulağı mı?

Siyasilerin ve bürokratların korkulu rüyası 'telekulak'ın ardında ABD ve CIA'nın olduğu iddiaları da arttı.

Arşiv 17.05.2008, 11:47 17.05.2008, 14:00
'Cep'lerin her biri ABD'nin telekulağı mı?

 

Türkiye'de Telekomünikasyon sisteminin neredeyse tamamen yabancıların eline geçmesiyle birlikte, denetim mekanizmasının ortadan kalktığı öne sürüldü.

Siyasilerin ve bürokratların korkulu rüyası haline gelen telekulak olayının arkasında ABD ve CIA'nın olduğu ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi İletişim Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Aydın, "ortam dinleme" tekniği sayesinde cep telefonlarının birer "dinleme cihazına" dönüştürüldüğünü belirtti. Telefon dinleme ve fişleme operasyonlarının, CIA tarafından organize edildiğini ve Türkiye'de de soğuk savaş döneminde kurulan dinleme istasyonlarının halen faaliyet gösterdiğini belirten Prof. Dr. Nurullah Aydın, şöyle dedi: "Geçtiğimiz aylarda Genelkurmay'da GES Daire Başkanı'nın en gizli ortamda operasyondan 48 saat önceki konuşmasının verilerek harekatın yapılacağına ilişkin Youtube'a düşen bilgi, ABD istihbaratının dinleme operasyonunun bir sonucudur."

Ankara'nın Balgat semtinde kurulan Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nde de ABD yüksek dinleme üssü olduğunu öne süren Aydın, "Şu anda eğitim doktrin komutanlığının yer aldığı merkezin tam ortasında Türk askerinin güvenliği altında, ABD'nin en ileri teknolojisine dayalı istihbarat ve dinleme merkezi var" iddiasında bulundu.

TÜRKİYE'DEKİ GİZLİ ÜSLER

ABD'nin bir zamanlar hayalini bile kuramayacağı yerlerde üsleri olduğunu söyleyen Aydın, bunlardan birinin Karadeniz kıyısındaki Romanya'nın liman kenti Köstence yakınlarında olduğunu belirtti. Türkiye'deki ABD gizli üslerinin varlığına da işaret eden Aydın, bunlardan birinin Ankara Elmadağ'daki yer altı kentli dinleme üssü olduğunu, aynı şekilde Antalya/Fethiye, Sinop, Erzurum Kargapazarı, Hatay / Samandağ ve Hakkari / Yüksekova'ya da yeni üsler yapıldığını öne sürdü.

ŞİFRELER ABD'NİN ELİNDE

Türkiye'nin telekomünikasyon sisteminin tamamen yabancıların kontrolüne geçtiğini ve bu denetim eksikliğinin, TSK'nın operasyonlarına da büyük zarar verdiğini söyleyen Aydın, özellikle Türk ordusuna ait hava ve deniz araçlarındaki yazılımların ABD firmalarınca dizayn edildiğini hatırlatarak "Tüm önemli şifreler ABD'nin elinde. Atış sistemlerinin modernizasyonunu ise İsrailliler gerçekleştirdi" diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?