Cep'te 56 TL'lik abone bedelini kaldırma sinyali

Cep telefonu aboneliği sırasında vergi, pay ve değişik adlarla alınan 56 TL'lik ücretin kaldırılıyor.

Cep'te 56 TL'lik abone bedelini kaldırma sinyali


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanlığı'nın Cep telefonlarındaki 56 TL'lik abone bedeli ücretinin kaldırılmasına 'sıcak baktığını' belirterek, operatörler üzerinde büyük bir yük oluşturan verginin sıfırlanabileceğini kaydetti. Konu, Vodafone Grup CEO'su Vittorio Colao'nun Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmede gündeme gelmişti.

Colao, ön ödemeli ilk abonelikte vergi, pay ve başka değişik adlarla alınan 56 TL'lik ücretin tahsil edildiğine dikkat çekmiş ve bu ücreti aboneler adına operatörlerin ödediğini belirtmişti. Söz konusu verginin kaldırılması yönünde çalışma yaptıklarını ifade eden Bakan Yıldırım, konu ile ilgili çalışma yürüttüklerini kaydederek, 'İlk abonelikte alınan 'telsiz ruhsatname ücreti ve Özel İletişim Vergisi (maktu)' ile her yıl abonelerden alınan telsiz kullanım ücretinin kaldırılması için iki bakanlık arasında çalışma sürüyor. Vergi kaybının olmaması ve bütçe dengelerinin bozulmaması için konu her yönüyle ele alınıyor.' dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 2009 yılı raporuna göre Türkiye'de 65 milyona yakın cep telefonu abonesi var. Bunların yüzde 75'i ön ödemeli, yüzde 25'i de faturalı abonelerden oluşuyor. Ön ödemeli abonelerden alınan toplam 56 liralık telsiz ruhsatname ücreti, telsiz kullanım ücreti ve Özel İletişim Vergisi operatörler tarafından, "pazarlama ve satış gideri" olarak ödeniyor.

Faturalı aboneler 56 liralık vergiyi 12 ayda eşit taksitlerle ödüyor. Cep telefonu operatörlerinin yöneticileri ise 56 liralık verginin sisteme yeni girişleri engellediğini belirtiyor. Özellikle üçüncü nesil (3G) aboneliklerinde büyük sorun olduğu belirtiliyor.

FATURALI HATLARDAN ALINAN ÜCRETİN AYRINTISI

Telsiz ruhsatname ücreti: 12,26 TL

Özel İletişim Vergisi (maktu) 31,78 TL

Telsiz kullanım ücreti: 12,26 TL

(56 TL'lik vergi 12 taksitle ödeniyor.)
 
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 07:49
banner53
YORUM EKLE

banner39