banner39

Cep'ten görüntülü konuşma devri

Üçüncü nesil olarak adlandırılan ve cep telefonlarında görüntülü konuşma imkanı sağlayan 3G teknolojisinin şebeke lisans ihalesi yönetmeliği hazırlandı

Arşiv 13.04.2007, 13:11 13.04.2007, 13:11
Cep'ten görüntülü konuşma devri

Şartnamenin çok yakında Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından birkaç ay içinde ihaleye çıkılacak.

 Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, 3G için ihaleye 1 - 2 ay içinde çıkılabileceğini belirterek, "Bütün işlemler tamamlanmış. Umuyorum ki, bugün ya da yarın Resmi Gazete'de ihale şartnamesi yayımlanacak" dedi.
Türkiye'de telekom alanındaki düzenlemelerin AB mevzuatı ile son derece uyumlu olduğunu vurgulayan Acarer, bu yıl sektörde ciddi yeniliklerin yaşanacağını ifade ederek, "Bunların başlıcaları 3G mobil haberleşme sistemleri" diye konuştu.
Acarer, numara taşınabilirliği, sanal operatörler, geniş bant telsiz erişim hizmetleri ve hizmet kalitesi yükümlülüklerinin de kaydedilecek diğer gelişmeler olduğunu aktardı.
3G'de 25 Mhz frekanstan 45 Mhz frekansa kadar bir genişlik içinde hareket edilecek. Buna göre A lisansı için 252 milyon euro, B lisansı için 224 milyon euro, C lisansı için 196 milyon euro, D lisansı için 140 milyon euro bedelle ihaleye çıkılacak.


40 milyon cep kaydı
Böylelikle, düşük bant genişliğinde yatırım yapmak isteyen işletmeciler D tipi lisans alabilecek. Daha geniş alanları kapsamak isteyen şirketler ise A tipi lisans satın alacaklar.
Tayfun Acarer, geçen yıl uygulamaya konulan kayıtdışı cep telefonuyla mücadele programının oldukça olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Acarer, konuşmasına şöyle devam etti: "Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar 40 milyon telefon kayıt altına alındı. Hâlâ da devam ediyor.
Yaklaşık 1.5 yıllık süreç içinde kayıt altına alınan 40 milyon telefonun parasal değerinin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu hesaplıyoruz. Kanunun yürürlüğe konmasından itibaren özellikle suçlarda ciddi oranda azalma görüldü. Bu oran yüzde 80'leri buluyor."


Numara dünyada yıllardır taşınıyor

Tayfun Acarer, Turkcell'in numara taşınabilirliği konusunda Danıştay'a açtığı dava ile ilgili olarak "Yapılan itiraz, İkinci Nesil (GSM) sistemler ve varolan imtiyaz sözleşmesi hükümlerini ilgilendiriyor.
İtiraz, alınmamış bir lisans ve onun imtiyaz sözleşmesi için olamaz, mevcut için olabilir" dedi.

Acarer ayrıca, bu itiraza ilişkin henüz kendilerine ulaşan resmi bir bilginin olmadığını söyledi.

Numara taşınabilirliğinin yıllardır başka ülkeler tarafından uygulandığını hatırlatan Acarer, "Biz bir şeyi ilk yapmıyoruz. Dünyada hiç bilinmeyen ne idüğü belirsiz bir şey değil ki... Bütün dünyada uygulanan bir şeyi bizim yapmamız garipsenmemeli" görüşünü aktardı.

Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak da, Turkcell'in dava açtığı numara taşınabilirliğinin, rekabet açısından gerekli bir uygulama olduğunu söyledi.

Kaynak: Milliyet 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?