banner39

Çerkesler büyük sürgünü anıyor

Tarihe kara bir sayfa olarak geçen 21 Mayıs 1864 Büyük Kafkas Sürgünün 144. yılı çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Arşiv 21.05.2008, 14:21 21.05.2008, 14:21
Çerkesler büyük sürgünü anıyor


Çerkesler bugün Kafkasya'da işgalci Rus ordusuyla savaşta yenilginin ardından anavatanlarından sürülüşlerinin yasını tutuyor.

Tarihe kara bir sayfa olarak geçen 21 Mayıs 1864 Büyük Kafkas Sürgünü, 144'üncü yıldönümünde her yıl olduğu gibi bu yıl da diasporada düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Çerkesler, 2 milyona yakın insanın topraklarından koparıldığı, 500 bini aşkın insanın sürgün yolunda açlık, susuzluk, hastalık ve sefalete kurban gittiği korkunç trajediyi unutmadıklarını İstanbul'da Beşiktaş'ta denize çelenk bırakarak gösterecek.

Saat 18:00'de Kadıköy'den tekne ile Beşiktaş'a geçecek olan Çerkesler, Vapur İskelesi'nde buluşacak.

Bugün ayrıca Ankara Kafkas Derneği, Bursa Kafkas Derneği ve İstanbul Uzunyayla Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği birer anma programı düzenliyor.

Sürülen Kafkasyalıların Osmanlı topraklarında ilk ayak bastıkları yerlerden biri olan Kefken'de ise 24 Mayıs'ta anma programı düzenlenecek. Tören Anıt Mezar'da başlayıp sahilde devam edecek.

Bu arada 18 ve 19 Mayıs'ta Ankara Kafkas Derneği Tiyatro Topluluğu, 'Nıbjeuğ'un "Son Mayıs" oyunuyla Ankara Sanat Tiyatrosu'nda sahne aldı. İstanbul Kafkas Kültür Derneği, 19 Mayıs'ta sürgünün anısına Bağlarbaşı'ndaki merkezinde Feriha Kankoç Resim Sergisi açtı. 20 Mayıs'ta da Balıkesir Kafkas Derneği bir etkinlikle sürgünü andı. Kafkas Abhazya Kültür Derneği de 20 Mayıs'ta Selimiye'deki binasında yine sürgünle ilgili bir fotoğraf sergisi açtı.

22 Mayıs'ta da Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi'nde saat 20:00'de Sürgün Ağıtları ve Şiir Dinletisi' adlı program Ataol Behramoğlu, Doğan Özden, Gülcan Altan, Çetin Öner, Havva Karadaş, Mustafa Kandemir, Warada Müzik Grubu, Kafkasya'dan Utıj Boris, Mısostuşhua Pışızebiy, Marina Ankob ve Denis Çaçayla'nın katılımıyla gerçekleştirilecek.

23 Mayıs'ta Kafkas Abhazya Kültür Derneği'nde saat 19:00'da "Türkiye'de Öteki Olmak" konulu bir konferans düzenlenecek. Konferansın konuşmacısı ise Doç. Dr. Ayhan Kaya.

25 Mayıs'ta Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Sürgünün 144. Yılında Çerkesler" konulu bir sempozyum yapılacak. İzmir Kafkas Derneği de 25 Mayıs'ta 21 Mayıs'ı anacak.

Kaynak: KAFKASAJANS

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?