Çerkesler soykırımı anmak için Taksim'de

Büyük Çerkes Sürgünü yarın Taksim'de geniş bir katılımla anılacak.

Çerkesler soykırımı anmak için Taksim'de

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Her yıl 21 Mayıs'ta düzenlenen anma törenleri genişleyerek devam ediyor. 1864 Büyük Çerkes Sürgünü'nü hatırlatmak ve yaşanan acıları unutturmamak için yapılan etkinlikler düzenleniyor. Rus temsilcilikleri önünde basın açıklamalarını bu yıl genişleterek sürdürecekler.

Yeni Şafak'tan Nurşen Şentürk'ün haberine göre 2009 yılında Türkiye ve ABD Rus temcilcilikleri önünde düzenlenen gösteriler bu yıl, Türkiye'de İstanbul ve Antalya, ABD'de New york ve Washington, Almanya'da Berlin, İsrail'de Reyhaniye Rus temsilcilikleri önünde düzenlenecek. İstanbul'da gerçekleştirilecek basın açıklamasının, yurt çapında gerçeklenmesi beklenen katılımlarla kitleselleşmesi bekleniyor.


Öte yandan organizasyonun Türkiye'de gerçekleştirilen ayağını üstlenen Kafkasya Forumu, gerçekleştirdiği çağrıda, 2014 de Soçi'de düzenlenecek olan kış olimpiyatlarının Çerkes soykırımının üzerini örttüğünü, Rusya'nın 150 yıldır Çerkesya'nın hayaletiyle kavga ettiğini öne sürüyor. Kafkasya Forumu, Çerkes mücadelesinin tarihsel yönünü vurgulayan forum, Çerkes diasporasını düzenlenecek olan gösterilere katılmaya davet ediyor.

"Gerçek şimdi artık kimliği tehdit edilen ve üzerindeki baskı her geçen gün artan Çerkes halkının, kendi tarihsel mücadelesi için sahneye çıktığı ve varlığını tüm dünyaya haykırmaya hazırlandığıdır. Gerçek, Ruslar'ın zafer günü olarak kutladıkları 21 Mayıs'ın artık üzerinde Çerkesler'in yaşadığı tüm ülkelerde Rusya'ya karşı direniş günü haline geldiğidir. Gerçek, yok ettiklerini sandıkları Çerkesya'nın varolduğudur." sloganı ile yola çıkan etkinlik Taksim'deki Rus Konsolosluğu önünde düzenlenecek olan açıklama ile gerçekleştirilecek.

Ayrıca Kafkas Federasyonu'nun düzenlediği anma etkinliklerinden biri de bugün İstanbul Beşiktaş Rıhtımı'nda yapılacak. 19.30'daki törende Çerkes halkının ana yurdundan sürgün edilişi anılacak.

cerkez-cerkes.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39