banner15

'Çernobil 100 Bin Ölüm Getirecek'

Greenpeace, 20 yıl önceki Çernobil kazasının yıllar içinde 100 bin kişinin kanserden ölmesine neden olacağını açıkladı.

'Çernobil 100 Bin Ölüm Getirecek'

Çevre örgütü Greenpeace, 20 yıl önce Ukrayna'daki Çernobil nükleer santralinde meydana gelen kazanın sonucu olarak yıllar içinde 100 bin kişinin kanserden ölebileceği tahmininde bulundu. Örgüt, Birleşmiş Milletler'in bu konuda daha önce yaptığı tahminin gerçekçi olmadığını savundu. Birleşmiş Milletler'in geçen yıl yayımladığı raporda Çernobil kazası sonucunda radyasyona maruz kalarak en fazla dört bin kişinin ölebileceği belirtilmişti.

BM'nin bu tahmini birçok kişiyi şaşırtmıştı. Greenpeace'in raporunda kanserden kaynaklanan ölümlerin en çok Ukrayna, Belarus ve Rusya'da görüleceği tahmininde bulunuluyor. Örgüte göre, radyasyon, bağışıklık, dolaşım ve solunum sistemini etkiliyor ayrıca düşük ve anormal doğumlara neden oluyor. Çernobil'in 300 kilometre batısındaki Rivne bölgesinde bir çocuk hastanesinde çalışan Doktor Oksana Lozova, santraldaki patlamanın birkaç nesli birden etkilediğini söyledi.

Dr. Lozova, "Facia sırasında çocuk yaşta olanların bağışıklık sistemleri bozuldu. Şimdi babalarından ve dedelerinden daha güçsüz olan bir nesille karşı karşıyayız. En sağlıklı olmaları gereken yaşlarda hasta düşüyorlar" dedi. Nisan 1986'da meydana gelen kaza sonucu tüm Batı Avrupa'ya radyasyon bulutları yayılmıştı. Hala milyonlarca kişi, radyasyona maruz kalan bölgelerde yaşıyor.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48