banner39

Çernobil faciasının 21. yıldönümü

Ukrayna'nın Çernobil Atom İstasyonu'nda 1986 yılının 25 Nisan gecesi meydana gelen korkunç kazanın 21. yıldönümü, Moskova'da matem töreniyle anıldı.

Arşiv 26.04.2007, 20:58 26.04.2007, 20:58
Çernobil faciasının 21. yıldönümü

Çernobil faciası sırasında kurtarma operasyonlarında aşırı radyasyon alan ve daha sonraki yıllar hayatını kaybeden Rus askerlerin toprağa verildiği Moskova yakınındaki Mitino Mezarlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da 26 Nisan'da hüzün görüntülerine sahne oldu. Binlerce kişinin katıldığı matem töreninde acılı anneler gözyaşı dökerken, Çernobil kurbanlarının mezarları çiçeklerle dolup taştı.

Korkunç kaza sırasında kurtarma operasyonlarını yöneten Rus General Nikolay Tarakanov, Çernobil kazasını eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) yöneticileri tarafından işlenen bir insanlık suçu olarak değerlendirdi. Tarakanov, bu kazanın tamamen insan hatasından kaynaklandığını belirterek "SSCB yönetimi, tüm güvenlik önlemlerini kabaca ihlal ederek nükleer santralde yeni bir deneme yapma girişiminde bulunmuş ve bu akılsızca deneme girişimi faciayla sonuçlanmıştır" dedi.
Nükleer santralde yapılan denemenin normal koşullarda sadece laboratuvar ortamında yapılması gerektiğini anlatan Tarakanov, kaza sonrasında da halkın tehlikeli bölgeden tahliyesinde çok geç kalındığını ve bunun da can kaybı artışına neden olduğunu söyledi. Rehberliği altındaki kurtarma ekiplerinin kendi hayatlarını riske sokarak en tehlikeli bölgede radyasyonla mücadele ettiklerini belirten Tarakanov, bu kişilerin de zamanla unutulduğunu ve devletten gördükleri maddi desteğin sona erdiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Mihail Zurabov'u sert bir şekilde eleştiren Tarakanov, "Zurabov, Çernobil'den zarar gören vatandaşlara sağlanan tüm imkanları iptal etti. Bu insan tam bir halk düşmanıdır" diye konuştu.

Çernobil kazasından en fazla çocukların etkilendiğini anlatan Tarakanov, "Kaza sonrasında çocuklar arasında kanser vakaları hızla arttı. Şimdiye kadar dünya böyle korkunç bir kaza görmedi bundan sonra bir daha görmemesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi Rusya topraklarının yüzde 30'una, Beyaz Rusya'nın yüzde 23'üne ve Ukrayna'nın yüzde 18'ine yayılarak toplam 3 milyon 200 bin insanın yaşamını etkileyen Çernobil kazası, 300 bin kişinin hayatına mal olmuş ve 150 bin kişinin de hayatının sonuna kadar özürlü kalmasına sebep olmuştu.

İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?