Çete sanığı, Ergenekon savcısına ifade verdi

Seferi Yılmaz, uyuşturucuyu PKK'ya ihbar etti. Uyaracaklardı. İtirafçı bomba attı..

Arşiv 02.02.2009, 08:28 02.02.2009, 10:01
Çete sanığı, Ergenekon savcısına ifade verdi

Çete davasından Malatya'da tutuklu olan Veysel Şahin, Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadede şok iddialarda bulundu.

Şahin, 3 Aralık 2008'de savcıya verdiği 6 sayfalık ifadesinde şunları söyledi: "Bölgede bir aşiret mağarada uyuşturucu imal ediyordu. Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz bu durumu PKK'ya ihbar etti. Mağara PKK'lılarca basılarak uyuşturucuya el konuldu. Bunun üzerine bölgede görevli bir komutan devreye girdi. Astsubaylar Özcan İldeniz ve Ali Kaya'yı tehdit için Seferi Yılmaz'a gönderdi. Ancak itirafçı Veysel Ateş bomba atınca olay patlak verdi."

Halen Malatya Cezaevi'nde bulunan Şahin'in Ergenekon sanıklarıyla ilişkisi olduğunu saptayan Savcı Öz, talimatla ifadesini aldı. Şemdinli olayının perde arkasında 'uyuşturucu ticaretindeki anlaşmazlık' yattığını iddia ederken, Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz'ı korkutma emrinin bölgede görevli bir komutan tarafından verildiğini savundu.

Bir aşiret liderinin mağarada uyuşturucu madde ürettiğini, Seferi Yılmaz'ın ise bu durumu PKK'ya ihbar ettiğini öne süren Veysel Şahin, "Şemdinli'den geçecek 96 kilo eroinle ilgili anlaşmazlık çıktı. Seferi Yılmaz bilgileri PKK Kongre-Gel'e bildirdi. Uyuşturucu üretilen mağara PKK'lılarca basıldı. Buradaki asit anhidrit ve amonyum nitrat alınarak götürüldü." dedi.

İddiaya göre bölgedeki komutan uyuşturucu satan aşiretle yakın ilişki içersindeydi. Astsubay Özcan İldeniz ve Ali Kaya'yı tehdit için Seferi Yılmaz'a gönderdi. Şahin, "Seferi Yılmaz'ı uyarıp döneceklerdi. Ancak itirafçı Veysel Ateş bomba atınca olay patlak verdi. Olayın meydana geleceğini DTP teşkilatı ve PKK'nın şehir kanadı biliyordu. Komutana gittim. Kendisi, Şemdinli olayının bu olayla bir ilgisi olmadığını söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne giderek İstihbarat Daire Başkanlığı'nda bir amire anlattım." şeklinde konuştu.

İddialar bununla da sınırlı kalmadı. Söz konusu komutanın Şemdinli'de kullanılmayan 4 el bombasını kendisine verdiğini ve yakalandığı gün geri aldığını da iddia eden Şahin, "Albay, Tuğgeneral Levent Ersöz'le iyi tanışır." dedi. Söz konusu albayın, Mesud Barzani'nin Ankara'ya gelişinde konvoya atması için de 3 bomba verdiğini ileri süren Şahin, "Barzani Ankara'ya geldi ama ben eylemi yapmadım. Ankara'ya gitmedim bile." ifadelerini kullandı.

Bu gelişme üzerine daha önce Kerkük için 2 bin Euro gönderen Doğu Perinçek'in derneğe yardımı durdurduğunu savunan Şahin, "Daha sonra Perinçek'in 2 koruması geldi. Benimle yola devam edilmeyeceğini, görevi yerine getirmediğimi söylediler." diye konuştu. 

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?