banner39

Çetin Doğan GATA'dan taburcu edildi

Hakkında tahliye kararı verildikten sonra GATA'ya yatırılan Çetin Doğan taburcu edildikten sonra ortadan kayboldu.

Arşiv 20.04.2010, 16:01 20.04.2010, 17:15
Çetin Doğan GATA'dan taburcu edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

"Balyoz Planı" iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan daha sona tahliye edilen sonra takrar hakkında yakalama kararı çıkarılan  eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan tedavi gördüğü GATA'dan taburcu edildi. Doğan'ın taburcu edildikten sonra nereye gittiği konusunda ise bir bilgi yok. 

AVUKATI TAHLİYE TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen Çetin Doğan'ın avukatı Ülgen, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine, Doğan'ın sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesi yönünde dilekçe verdiklerini ve bu dilekçenin ekinde, çeşitli günlerdeki konsültasyonlar ve sonuçların yer aldığı çok ayrıntılı 8 sayfalık rapor bulunduğunu belirtti. Raporlarda, Çetin Doğan'ın, ameliyatı gerektiren bir durumun kesinlikle söz konusu olduğunun görülebileceğini ifade eden Ülgen, şöyle konuştu: 

"Ancak Çetin Doğan Paşa'nın, orada ameliyata karşı bir muhalefeti var. Çetin Doğan Paşa ameliyat sonucunda, 'yüzde 35 oranında komplikasyon olacağı' yolunda doktorlardan bilgi aldıktan sonra, 'bu risk çok yüksek olduğu gerekçesiyle, kendisinin hem davadan ayrı kalacağını hem de yeteri kadar savunma olanağı bulamayacağını' düşündüğü için ameliyatı reddetti. Diyor ki 'Ben öncelikle bu davaya ilişkin savunmayı yapmak istiyorum, bu nedenle eğer tedaviyle iyileştirilebilirse, bunu yapın. Çünkü ben, gerekirse Silivri'ye giderek diğer tutuklu arkadaşlarımla birlikte olmak istiyorum ve bu davada savunma yapmak istiyorum."

Hastanenin Kardiyoloji bölümünde Doğan'ın kalple ilgili bir sorununun çıktığını ve bu sorunla ilgili eforlu sintigrafi çekildiğini anlatan Ülgen, Doğan'ın karşılaştırma yapılması için durağan bir şekilde, dinlendikten sonra da sintigrafisinin çekilmesi gerektiğini ve müvekkilinin şu sıralarda, GATA Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dinlenmiş vaziyetteki sintigrafisini çektirdiğini dile getirdi.

Basın mensuplarının, "Siz tahliye talebinde mi bulundunuz?" sorusunu yanıtlayan Ülgen, tahliye talebinde bulunduklarını ve itirazlarıyla ilgili bir sonuç olmadığını söyledi.

Daha önce İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının yok sayılmasına ilişkin verdikleri dilekçenin yanıtını da alamadıklarını ifade eden Ülgen, son gelişmelerle birlikte Doğan'ın tahliyesini istediklerini belirtti Ülgen, bu konuyla ilgili raporu da mahkemeye sunduklarını aktardı.

Avukat Celal Ülgen bir gazetecinin, "Ameliyat olmazsa iyileşmeme durumu söz konusu mu?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Ameliyatı reddederse, hastane onu tutamaz. Bu yüzden bunu bile bile, yani Çetin Paşa, hastanede tutulmayacağını bile bile ameliyatı reddediyor. 'Ben savunmaya öncelik vermek istiyorum, savunma yapmak istiyorum' diyor. 'Çünkü bu komployu, bu düzeni ortaya çıkaracağım' diyor. O açıdan şu anda ameliyatı reddediyor."

"Ameliyat nedir tam olarak?" sorusuna ise "Ameliyat bel fıtığı ameliyatıdır" yanıtını veren Ülgen, şu andaki gelişmenin kalp rahatsızlığıyla ilgili olduğunu ve Doğan'ın kalp duvarlarında bir rahatsızlık hissedilmesi nedeniyle tedavisi ve tanısının yapılmaya çalışıldığını dile getirdi.

Bir gazetecinin, "Çetin Doğan'ın, sağlık gerekçesiyle tahliyeye karşı çıktığını ifade etmiştiniz. Bugün sağlık nedeniyle tahliye talebinde bulunuyorsunuz. Bu değişikliğe gerekçe nedir?" sorusunu Ülgen, "Ameliyat olması durumunda yüzde 35 komplikasyon riski bulunmaktadır. Bu komplikasyon riskinin içerisinde felç kalma ve ölüm vardır. Bir kimsenin yüzde 35 komplikasyon oranıyla ameliyata girmesi büyük cesaret işidir. Çetin Paşa felç kalma halinde ya da olumsuz bir durum gerçekleşmesi durumunda yeteri kadar bu konuları savunamayacağı korkusuna kapıldığından özellikle tahliyesini talep ediyor" diyerek yanıtladı.

Doğan'ın sağlık konusu gündeme gelmeden de tahliye edildiğini ve hukukta görülmeyen bir yöntemle hakkında yeniden tutuklama kararı verildiğini savunan Ülgen, "Bu kez sağlık nedenleriyle de tahliye istiyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?