'Çetin Doğan üniversiteyi kışlaya çevirdi'

Balyoz Darbe Eylem Planı'nda imzası bulunduğu iddia edilen Çetin Doğan'ın Kazakistan'daki Ahmet Yesevi Üniversitesi'ni kışlaya çevirdiği iddia edildi.

'Çetin Doğan üniversiteyi kışlaya çevirdi'

Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın, Kazakistan'daki Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanı olduğu dönemde "üniversiteyi kışlaya çevirdiği" belirtiliyor. O dönemde Çetin Doğan ile birlikte çalışan Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin şimdiki rektör yardımcısı Kulbek Yergöbek  ve yine o dönemde üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan Gazeteci Yazar Muhan İsahan, Cihan'a konuştu.

 Kulbek Yergöbek, Çetin Doğan'ın üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olduktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin amacının dışında hizmet vermeye başladığını söylüyor. Yergöbek'e göre Doğan, Kazakistan Anayasası'nı ihlal ederek üniversiteyi askeri kışla haline getirdi.

Doğan'ın Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne hiçbir katkı sağlayamadığına vurgu  yapan Kulbek Yergöbek, emekli orgeneralin üniversitedeki eğitim sistemini hiç bilmediğini illeri sürdü. Sadece orduda görev yapmış bir generalin herhangi bir eğitim kurumunda görev almadan direkt olarak böyle önemli bir üniversiteye yönetici olarak atanmasına Kazak yöneticiler olarak bir anlam veremediklerine değinen Yergöbek, "Çetin Doğan eğitimden hiç anlamayan bir yöneticiydi" dedi.

"General, üniversiteye yönetici olarak atanmaz"
Doğan'ın mütevelli heyeti başkanlığına atanmasının ardından kendince birtakım reformlar yapmaya çalıştığını da sözlerine ekleyen Kulbek, Doğan'ın bu konuda da bilimsellikten çok uzak olduğunun altını çizdi. Yapmak istediği birtakım yenilikleri anlamakta Kazak yöneticiler olarak güçlük çektiklerini ve bundan dolayı da zaman zaman Doğan ve ekibi ile bazı tartışmalar yaşadıklarını da ifade eden Yergöbek, Doğan'ın gelmesi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nden birçok emekli askerin de üniversiteye yönetici olarak atandığına vurgu yaptı. Çetin Doğan'ı hukuka aykırı bir şekilde atayan dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e de göndermede bulunan Kulbek Yergöbek: "Kazakistan'da bir general üniversiteye rektör veya yönetici olarak atanmaz." dedi.

Burslarımız kesildi
Çetin Doğan'ın üniversiteye atanmasıyla yoksul öğrencilere verilen  bursların kesildiğini söyleyen Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Sedat Ekinci ise o dönemde birçok öğrencinin mağdur olduğunu aktardı. Sedat Ekinci, bursların kesilmesiyle bazı öğrencilerin eğitimlerine devam etmekte zorlandıklarını  belirtti.

Doğan, Kazakistan Anayasası'nı çiğnedi

Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın üniversitede namaz kılan öğrenciler için açılan mescitlere kilit vurduğunu ifade eden araştırma görevlisi ve Gazeteci Yazar Mukan İsahan ise  birçok öğrencinin o dönemde mağdur edildiğini söyledi. Üniversite'nin bulunduğu Türkistan halkının manevi dinamiklerinin güçlü olduğuna dikkat çeken Mukan İsahan, Doğan'ın üniversiteye gelmesi ile birlikte bu değerlere önem vermeden birtakım yasaklar getirdiğini söyledi. İsahan,  Doğan'ın mescitlere kilit vurarak ve başörtülü öğrencilerin üniversiteye girmelerine yasak getirerek Kazakistan Anayasası'nı da çiğnediğini kaydetti.  Doğan'ın, Kazakistan yasalarına adeta meydan okuduğunu ifade eden İsahan, o dönem büyük

rahatsızlıkların yaşandığını aktardı. Kazakistan Anayasası'na göre Kazakistan'da bulunan üniversitelerde kız öğrencilerin başörtüsü takabileceklerini ifade eden Gazeteci Yazar Mukan İsahan, Çetin Doğan'ın bu yasayı dikkate almadan kendi yasalarını uygulamaya koyduğunu söyledi. Dine son derece karşı bir yönetim sergilediğini ifade eden İsahan, Kazak halkı olarak Türkiye'den gelen bir yöneticinin böyle yasaklar koymasını anlayamadıklarını vurguladı. Kazakistan'da ünlülerin adıyla kurulan üniversitelerde onları anlatan derslerin de olduğunu vurgulayan araştırma görevlisi İsahan, Doğan'ın Ahmet Yesevi Üniversitesi'nden 'Ahmet Yesevi' derslerinin kaldırılması için emirler verdiğini de söyledi.

Doğan geldi, bilim bitti

Kazakistan'a böyle bir eğitim kurumu kazandırdığı için dost ve kardeş ülke Türkiye'ye minnettar olduklarını belirten Kulbek Yergöbek, ancak Doğan'ın  üniversiteye atanmasına bir anlam vermediklerini aktardı. Türkistan şehrinin Türk dünyasının manevi başkenti olduğunu vurgulayan Yergöbek, halkın manevi değerlere bağlı olduğunun altını çizdi. Çetin Doğan'dan önce üniversitenin bilime hizmet ettiğinin altını çizen Yergöbek, Doğan döneminde hiçbir bilimsel çalışmaya imza atılmadığına dikkat çekti. Üniversite'nin bütün Türk  cumhuriyetlerine bir model olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Yergöbek, Namık Kemal Zeybek'in mütevelli heyeti başkanı olduğu dönemde üniversitenin eğitim alanında birçok başarıya imza attığını söyledi. Yergöbek, Zeybek döneminde devam eden bilimsel çalışmaların  Çetin Doğan'ın gelmesiyle rafa  kaldırıldığını da ifade etti.

Kaynak: Cihan
 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35