banner39

Çetin Doğan ve 13 arkadaşına tahliye

Tahliye vermeyen hakimleri cezaya boğan Yargıtay kararı sonrası Balyoz için yapılan itirazlar hemen cevap buldu.

Arşiv 18.06.2010, 17:07 19.06.2010, 03:40
Çetin Doğan ve 13 arkadaşına tahliye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yargıtay'da yaşanan krizden sonra Balyoz soruşturmasında da ilginç gelişmeler yaşandı. Aralarında eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın da bulunduğu, Balyoz soruşturmasının 14 sanığı tahliye edildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 5 emekli asker Silivri Cezaevi'nden, diğer 9 muvazzaf subay ise tutuklu bulundukları Hasdal Askeri Cezaevi'nden tahliye edildi. Bu karar ile Balyoz'da ikinci kez topluca tahliye çıkmış oldu.

Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Yılmaz Alp, tahliye taleplerini değerlendirip 14 zanlının serbest bırakılmasına karar verdi. Önceki toplu tahliye kararı ise hakim Oktay Kuban tarafından verilmiş, 19 kişi serbest bırakılmıştı.

Çetin Doğan, cezaevi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Konuşmasında "Bu Balyoz birilerinin başına düşecek." diyen Doğan, Balyoz soruşturmasının bir tertipten ibaret olduğunu iddia etti. Doğan şöyle devam etti: "Ben devrimden yanayım. Biz darbeci değiliz. Bundan 30 yıl önce yapılmış bir darbeyi şimdi insanları korkutmak için gündeme getiriyorlar."

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Yılmaz Alp, eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, Yarbay Hanifi Yıldırım, Kurmay Albay Ali Rıza Sözen, emekli Korgeneral Engin Alan, Albay Yüksel Gürcan, Tümamiral Ali Semih Çetin, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümgeneral Bekir Memiş, Albay Mustafa Önsel, emekli Kurmay Albay Bülent Tunçay, Tümgeneral Abdullah Dalay, Korgeneral Yurdaer Olcan ve Tümgeneral Nuri Ali Karababa'yı tahliye etti. Son olarak Balyoz darbe plan soruşturması kapsamında 13'ü emekli 4'ü muvazzaf 15 kişi tutuklu olarak kaldı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Kuban'ın tahliye kararını kaldırırken hukuk dersi verir bir şekilde, "Hakim, tutuklama ve tahliye kararlarında takdir hakkını sınırsız, sorumsuz ve keyfi kullanamaz." ifadesini kullanmıştı.

DOĞAN: DARBELERDEN EN ÇOK TSK ZARAR GÖRDÜ

Tahliye kararından yaklaşık bir saat sonra serbest bırakılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, cezaevi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. "Adalet, adalet diyoruz." diyen Balyoz şüphelisi Doğan, kendisinin olduğu yerde, kimsenin darbeden söz edemeyeceğini savundu. Konuşmasında "Bu balyoz birilerinin başına düşecek." diyen Doğan, Balyoz soruşturmasının bir tertipten ibaret olduğunu iddia etti. Darbelerden en çok TSK'nın zarar gördüğünü ifade eden eski 1. Ordu Komutanı, şöyle devam etti: "Bulunduğum yerde darbe konuşulamaz. Ben devrimden yanayım. Biz darbeci değiliz. Türk ordusu da darbeci değildir." Gazeteciler, Ergenekon'un Erzincan ayağının sanıklarından Başsavcı İlhan Cihaner'in tahliye edildiğini Doğan'a hatırlattı. 2 tahliye arasında bir bağ olup olmadığı soruldu. Bunun üzerine Doğan, Cihaner'in tahliyesine en az kendi tahliyesi kadar sevindiğini dile getirdi. Doğan, Cihaner için 'cesur bir savcı' nitelemesi yaptı.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?