Çevik Kuvvet Haiti'ye gidiyor

Türkiye, halen 50 kişilik bir ekibin bulunduğu Haiti'ye BM'nin isteği üzerine, Çevik Kuvvet polisi gönderecek.

Arşiv 08.03.2010, 22:12 08.03.2010, 22:12
Çevik Kuvvet Haiti'ye gidiyor


Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, Haitiye gönderilmek üzere 140 ila 160 kişiden oluşan Çevik Kuvvet polisi göndereceği teminatını verdi. Türkiye'nin şuanda Haiti'deki BM Barış Gücü olan MINUSTAH'da komiser, başkomiser ve emniyet müdürü düzeyinde 52 polis gücü bulunuyor.

MINUSTAH, Türkiye'nin Çevik Kuvvet polisini göndermesini memnuniyetle karşılarken Türkiye'den ayrıca 50 komiser, başkomiser düzeyinde ek polis gücü talebinde bulundu. MINUSTAH'ın Türkiye'den daha çok polis istemesinin sebebi ise; Türk polisinin yüksek eğitimli ve donanımlı olması nedeniyle olduğu öğrenildi.

BM Barış Gücü Bölümü Polis Birliği görevlisi Ata Yenigün, yaptığı açıklamada Türkiye'nin 52 kişilik polis gücüne ek olarak Çevik Kuvvet'e bağlı 140 ila 160 arasında polis memurunu Haiti'ye göndermek için Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği aracılığıyla Birleşmiş Milletlere iletildiğini söyledi.

Türkiye'nin ek polis kuvvet göndermek amacıyla Haiti'ye bir heyet gönderdiğini belirten Yenigün, bu ekibin görüşmeler yaparak Pazartesi günü New York'a geldiğini, Salı günü ise Türkiye'ye geri döneceklerini kaydetti. Türk Çevik Kuvvet ekibinin Port-au Prince'de görev almasını BM Barış Gücü olarak arzu ettiklerini kaydeden Yenigün, burada Çevik Kuvvet'in kendi donanım ve ekipmanı ile görev üstleneceğini açıkladı.

Çevik Kuvvet ekibinin Port-au Prince'de güvenliği sağlamaya yardımın dışında gıda yardımlarının dağıtılmasında da sosyal içerikli işlerde de vazife alacağı öğrenildi. Haiti'ye ek polis gücü gönderen ülkelerin başında ise Fransa, Bangladeş, Ruanda, İtalya geliyor.

Türkiye'nin Port-au Prince'de hastanesi olduğunu hatırlatan Yenigün, Çevik Kuvvetin aynı zaman da bu hastanenin güvenliğini de sağlayacağını dile getirdi. BM olarak Türkiye'den 50 takviye polis gücü daha talep etiklerine vurguda bulunan Yenigün, buna olumlu ya da olumsuz Türk makamlarının henüz bir cevap vermediğini söyledi.

Çevik Kuvvet'in kendi imkanları, ekip-donanımları ile kendi komutalarında görev yapacağını ve bağımsız olacaklarını belirten Yenigün, diğer 52 Türk polis gücünün ise MINUSTAH'ın çatısı altında görev yaptığını kaydetti. Çevik Kuvvet'in ilk defa yurt dışı görevine çıkacağına işaret eden Yenigün, "Yıllardır Türkiye'den Çevik Kuvvet polis gücü istendi ancak bugüne kadar olumlu cevap alınamamıştı. Bu defa Çevik Kuvvet isteğine evet diyen Türkiye ilk defa Çevik Kuvvetini yurt dışına gönderiyor" dedi.

12 Ocak tarihinde yaşadığı deprem felaketi ile 230 binden fazla insanını yitiren milyona yakın kişinin yaralandığı ve 3 milyon insanında evsiz kaldığı Haiti'nin en büyük iki sorunundan birisi güvenlik. Haiti'ye binlerce kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Türkiye'den yardım eli depremin ilk gününden bu zamana kadar uzanmış durumda. Gerek Kızılay aracılığı gerekse sivil yardım kuruluşları ile Haitili depremzedelerin yaralarını saran Türkiye, bu defa da ülkenin güvenliğine katkı amacıyla polis gönderecek. Türkiye'nin BM Barış Gücüne bağlı 52 komiser, baş komiser ve emniyet müdürü düzeyinde polisi bulunuyor.  

Kaynak: CİHAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?