Çevre felaketinin görüntüleri yayınlandı-VİDEO

Alınan bütün tedbirlere rağmen, tarihin en büyük çevre felaketinin önüne geçilemiyor. Bu arada patlamayla ilgili soruşturma raporu basına sızdı.

Çevre felaketinin görüntüleri yayınlandı-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meksika Körfezi’nde, petrol platformundaki patlamanın ardından ortaya çıkan çevre felaketinin önüne geçilemiyor.

İngiliz BP şirketi, felaketi kontrol altına alabilmek için ikinci çelik huniyi, petrol sızan noktanın yakınına yerleştirdi.

Denize 15 Milyon Litreden Fazla Petrol Sızdı

Meksika Körfezi’ndeki platformun kurulu bulunduğu yataktan, günde yaklaşık 800 bin litre petrol denize karışıyor. Şimdiye kadar denize 15 milyon litreden fazla petrol sızdı.

Platformun sahibi İngiliz şirketi BP, felaketi kontrol altına alabilmek için ikinci bir çelik huniyi, petrol sızan noktanın yakınına yerleştirdi. Şirket böylece, petrolün, deniz yerine yüzeydeki gemilere akmasını sağlamayı hedefliyor.

Sızıntı noktasının üzerine daha önce yerleştirilen 98 tonluk dev huni işe yaramamıştı.

BP, sızıntının, deniz tabanında çekilen görüntülerini de yayınladı.

Soruşturma Raporu: "BP Sorumlu"

Petrol platformundaki patlamayla ilgili soruşturma raporu da basına sızdı. Amerikan Kongresi’ndeki soruşturma komisyonu, 11 işçinin öldüğü patlamanın ardından ortaya çıkan felaketten, BP’yi sorumlu tuttu.

Rapora göre, şirket güvenlik önlemi almadı, kuyulardaki kalitesiz beton işçiliği ve hidrolik montajdaki eksiklikler, felakete yol açtı.


 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:20
banner53
YORUM EKLE

banner39