banner39

Cezaevi gelir rekortmeni oldu

Eskişehir Açık Cezaevi, 2006 yılında 12 milyon 438 bin YTL ciro elde ederek, bir kez daha verimli çalışmasıyla Türkiye birincisi oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cezaevi gelir rekortmeni oldu

 Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun, mobilya, demir, tabela ve serigrafi, toner dolum, koltuk imalat, inşaat atölyeleri, 2006 yılında adeta fabrika gibi çalıştı. Bahse konu atölye ve iş kollarında çalışan 100 personele ilaveten bin 833 hükümlü sigortalı olarak çalıştırıldı.

Usta mahkumlar, 36 adalet dairesinin kısmi, 4 adalet dairesinin genel ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nın yeni hizmet binası ile 2 ceza infaz kurumunun genel demirbaş donatımını yaptı. Adalet Bakanlığı'na bağlı çeşitli adliye sarayları, hakim ve savcıların oda eşyaları, resmi kuruluşlar ve cezaevlerinin büro eşyaları hükümlülerin mahir ellerinde imal edildi. Ayrıca, Bakırköy Adalet Dairesi demirbaş tefrişinin devam ettiği bildirildi. Bir senelik çalışma sonunda Eskişehir Açık Cezaevi; 12 milyon 438 bin YTL ciro ve 2 milyon 11 bin YTL net gelirle diğer ceza infaz kurumları arasında ilk sırada yer aldı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun, 2006 yılında 476 bin 223 YTL muhtelif vergi ödeyen Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun, bir önceki yıl olduğu gibi geçen sene de Türkiye birincisi olduğunu belirterek, "Halen 162 personelin çalıştığı ve Avrupa Birliği normlarının üzerinde olan kurumumuzda hükümlü barındırma kapasitesi, 210 kişidir. Kurumda çalıştırılan hükümlülere 109 bin 467 YTL yevmiye, 81 bin 92 YTL analık ve sağlık sigortası ödemesi yapıldı. Hükümlülere günlük olarak çırak stajyerler için 3 YTL, çıraklar için 4.25 YTL, kalfalar için 4.50 YTL, ustalar için 4.75 YTL net yevmiye verildi. Hükümlülere günlük kalori esasına göre, 3 YTL karşılığı toplam 3 öğün hazır yemek verilmektedir. 2006 yılı Ağustos ayında, 2005 yılı faaliyet net gelirinden personel ve hükümlülere, 471 bin 701 YTL kar payı dağıtımı yapıldı" dedi.

Ayrıca, Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu'nun 2004 yılında 935 bin 615 YTL, 2005 senesinde 1 milyon 942 bin 966 YTL net gelir elde ettiğini kaydeden Karaburun, "Atölyelerde 90 iş gününü dolduran hükümlülerin kendileri, 120 iş gününü dolduranların ise eş ve çocukları da SSK sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ayrıca, tahliye olan hükümlüler, 6 ay süreyle bu hizmetlerden faydalanmaya devam etmektedir.

Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan hükümlülerden yaş, sağlık durumu ve kısa sürede tahliye olanlar hariç meslek ve sanat edinme oranı yüzde 68'dir. Bu hükümlüler tahliye olduktan sonra öğrendikleri meslek üzerine kendi işlerini kuruyor ya da bir işyerinde çalışıyorlar. Kurumdan meşruten tahliye edilip, herhangi bir nedenle suç işleyerek ceza infaz kurumlarına girenlerin oranı ise yüzde 2'dir. Amacımız, bu yüzde 2'lik oranı da ortadan kaldırmaktır" diye konuştu.

Başsavcı Gökhan Karaburun, 18 Ocak'ta Bulgaristan Adalet Bakan Yardımcısı Dimitar Bongolev başkanlığındaki bir heyetin, örnek kurum olan Eskişehir Açık Cezaevi'ni ziyaret edeceğini açıklayarak, şunları söyledi:

"Kurumun ana hedefinin ceza infaz kurumuna gelen hükümlülerin meslek ve sanat sahibi olması, bir daha suç işlemeyecek şekilde eğitilmesi ve ıslahlarının sağlanması, aile ve yuvalarına faydalı bir fert olarak tahliyelerinin sağlanması, atıl insan gücünün değerlendirilerek kaliteli üretime dönüştürülüp, satışından elde edilen gelirlerle, devlete yük olmadan hizmet verimliliğinin devam etmesidir.

Ayrıca, 2006 yılı içerisinde Afganistan ve Moldova ceza infaz kurumlarından gelen üst düzey görevlilerin, kurumun faaliyet ve çalışmalarıyla ilgili kurs ve eğitimlere katılmaları sağlandı."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?