banner15

Cezaevi Saldırısı Sona Erdi

Batı Şeria'nın Eriha kentinde Filistin cezaevini basan İsrail güçleri gün boyu süren kuşatma ardından Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Saadet ve diğer Filistinlileri esir aldı. FHKC, liderleri Ahmed Saadet'i tutuklayan İsrail'e çok ağır bede

Cezaevi Saldırısı Sona Erdi
Batı Şeria’nın Eriha kentinde Filistin Cezaevini basan İsrail güçleri Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Saadet’i ele geçirdi. Filistinli yetkililer, Saadet ve diğer Filistinlilerin teslim olduğunu açıkladı. Eriha cezaevindeki İngiliz ve Amerikalı gözlemcilerin geri çekilmesinin ardından İsrail askerleri buldozerlerle cezaevinin dış duvarlarını yıktı ve Filistinli gardiyanları dışarı çıkmaya zorladı. Saadet’le birlikte teslim olan 6 Filistinlinin, İsrail’de yargılanacağı belirtiliyor. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Saadet’i hedef alan operasyon sırasında, biri mahkum biri güvenlik görevlisi iki Filistinli öldü.
İsrail'e tehdit
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden yapılan açıklamada, “İsrail Saadet’in tutuklanmasının bedelini çok ağır ödeyecektir” denildi. Bu arada, Ahmed Saadet’i hedef alan operasyon Filistin’de infiale neden oldu. Saadet’in tutuklanmasının ardından 15 bin Filistinli protesto yürüyüşüne geçerken, silahlı Filistinliler Gazze ve Batı Şeria’da başta İngilizlerinkiler olmak üzere yabancılara ait binalara ve araçlara saldırılar düzenledi. İsrail, Ahmed Saadet’i 2001 yılında İsrail Turizm Bakanı’na düzenlenen suikastın emrini veren kişi olduğuna inanıyor.

ABD ve İngiltere'ye tepki
Baskın öncesi ABD’li ve İngiliz gözlemcilerin çekilmesi Filistinlilerin tepkilerini İngiltere ve ABD’ye yöneltti. Hamas ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi İsrail’i Saadet’e dokunmaması için uyarırken, Filistin lideri Abbas da olup bitenden ABD ile İngiltere’yi sorumlu tuttu. 
Operasyonu protesto eden Filistinli direnişçiler Gazze ve Batı Şeria’da başta İngilizlerin olmak üzere yabancılara ait binalara ve araçlara saldırılar düzenledi. Filistinliler Cenin’deki üniversitede çalışan bir ABD’li profesörü kaçırdı. Gazze’de ise çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalışan toplam 4 yabancının yine Filistinli silahlı kişilerce kaçırıldığı bildiriliyor.

Son seçimlerde milletvekili seçilen Ahmed Saadet’in örgütüne bağlı kişilerin, 2001 yılında İsrail Turizm Bakanı’nı öldürmesi üzerine tutuklanmıştı. Saadet, taraflar arasında varılan anlaşma uyarınca Filistin, ABD ve İngiltere’nin gözetimindeki Eriha Cezaevi’nde tutuluyordu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48