banner39

Cezaevinin gönüllü öğretmenleri

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri 3 yıldır Ümraniye Cezaevi'nde gidiyor ve 2'şer saat ders veriyor.

Arşiv 17.12.2009, 00:49 17.12.2009, 00:50
Cezaevinin gönüllü öğretmenleri


3 yıldan bu yana Ümraniye Cezaevi'ne giderek ders veren YTÜ'lü öğrenciler sayesinde bazı tutuklular ÖSS'yi kazanırken, bazıları ise liseyi dışarıdan bitirdi.

İstanbul'da, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri 3 yıldır haftanın belirli günleri 2 bin 500 tutuklu ve hükümlünün kaldığı Ümraniye T Tipi Cezaevi'ne gidiyor ve 2'şer saat matematik, Türkçe, İngilizce dersi veriyor. Dersler, yaşları 20 ila 40, aldıkları cezalar ise 2 ila 10 yıl arası değişen 15-20 kişilik gruplara veriliyor.

Sadece uyuşturucu suçundan içeri giren mahkûmlara eğitim veren öğrenciler, ikişer kişilik gruplarla cezaevine gidiyor. Eğitim sırasında kullanılan kitapları ise, cezaevi yönetimi sağlıyor.

Mahkûmların en çok rağbet ettiği dersin başında İngilizce geliyor. Üniversiteli gençler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özden Oktav ile Doç. Dr. Ester Ruben'in başlattığı 'Toplumsal Duyarlılık Projesi' kapsamında, hükümlüler için cezaevinde konferans, satranç turnuvası, konser ve tiyatro gösterileri gibi organizasyonlara da imza atıyor.

'ŞİDDET OLAYLARI AZALDI'

Doç. Dr. Oktav, tek öğrenciyle başlayan gönüllü öğretmenlerin sayısının 15'e ulaştığını söyleyerek, "Öğrenciler başlangıçta cezaevine gitmek istemedi. Önyargıları vardı. İlk öğrencimizi yalvar yakar göndermiştik. Zamanla yapılan şeyin önemi anlaşıldı. Bazı öğrencilerimiz de Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yuvalara gidip, orada kalan öğrencilere gönüllü dersler veriyor. Kendilerini okutan devlete karşı borçlarını bu şekilde ödüyorlar. Cezaevi yönetimi bizim etkinliklerimizden sonra mahkûmlar arasında şiddet olaylarının azaldığını söyledi" diye konuşuyor.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mesut Osman (21) eğitimler sırasında mahkûmlara karşı önyargılarından kurtulduğunu belirterek, "Bize hoca diye hitap etmeleri çok hoşuma gidiyor. Bazıları çok umutsuz bakıyor hayata. Az da olsa umut ışığı olabiliyorsak ne mutlu bize" diyor.

Ders verdikleri arasında ÖSS'yi kazanan, liseyi dışardan bitirenler olduğunu söyleyen Mehmet Arslan da şöyle konuşuyor: "Hep içerde kaldıkları için agresif kişiler bekliyordum. Düşündüğümden çok farklılardı. Hayatlarını değiştirebildiğimizi görmek sevindiriyor."

Kaynak: Sabah


banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü