Cezaevlerinin dış güvenliği jandarmadan alınıyor

TBMM'ye sunulan tasarıya göre, jandarmanın ceza ve infaz kurumlarının dış güvenliğini sağlama görevine son verilecek.

Cezaevlerinin dış güvenliği jandarmadan alınıyor

Cezaevlerinin dış güvenliğini sağlama görevinin jandarmadan alınarak Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne devredilmesini öngören, Ceza İnfaz Kurumları Dış Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarı, kapalı ceza infaz kurumları, gözlem ve sınıflandırma merkezlerinin dış güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin esas ve usulleri düzenliyor. Askeri ceza infaz kurumları, tasarı kapsamı dışında tutuluyor.

Tasarı, ceza infaz kurumu müdürü, dış güvenliğin sağlanmasında görevli ceza infaz kurumu müdür yardımcısı, infaz uzmanı, infaz uzman yardımcısı, infaz ve koruma şefi, infaz ve koruma memuru ile teknisyen ve şoförden oluşan, dış güvenlik görevlilerinin, görev ve yetkilerini sıralıyor.

Tasarıya göre, jandarmanın ceza ve infaz kurumlarının dış güvenliğini sağlama görevine son verilecek. Jandarma, cezaevlerinin dış güvenliğini sağlama yetkisini 1 Ocak 2009'dan itibaren aşamalı olarak Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne devredecek.

Cezaevlerine kontrolörler atanacak,

Ceza ve infaz kurumlarının dış güvenlik görevlilerine silahın yanı sıra sis ve gaz bombaları da verilecek.

Dış güvenlik görevlileri, asayişi bozan olayların veya direnmenin niteliği, kapsam ve derecesi gözönünde bulundurarak, uyarı yapmadan da zor kullanabilecek.

Dış güvenlik görevlileri, asayişi bozan olayları sona erdirmek amacıyla kullanacağı araç-gereci ve "zorun derecesini" kendisi belirleyecek.

Bu görevi yapanlar, ateşli silah taşıyabilecekler veya bulundurabilecekler; ancak ateşli silahları, görev gerekleri dışında kullanamayacaklar.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 22:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35