banner39

Cezayir konvoyu yarın Gazze'ye gidiyor

Cezayir İrşad ve Islah Cemiyeti'nin hazırladığı konvoy yarın yola çıkıyor.

Arşiv 09.06.2010, 09:35 09.06.2010, 12:18
Cezayir konvoyu yarın Gazze'ye gidiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan ve geçen hafta Akdeniz’in uluslararası sularında İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Özgürlük Filosu’nun ardından Gazze’ye insani yardım kafileleri akın etmeye devam ediyor.

Cezayir İrşad ve Islah Cemiyeti’nin yaklaşık bir hafta süren uğraşıları sonrası Mısır Büyükelçiliği’nden gerekli izinleri ve vizeleri aldığı ve Cezayir yardım kafilesinin yarın Gazze’ye doğru yola çıkacağı bildirildi.

Cezayir’deki Mısır Büyükelçiliği’nin kafileyi organize edenlerden Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yazı getirmelerini istemiş ve organizatörler ise Mısırlı yetkililere kampanyanın resmi olmadığını ve hükümetten bağımsız hareket ettiklerini bildirmişti.

Cezayir yardım kafilesi organizatörlerinin bir haftalık bekleyişinin ardından Mısır Büyükelçiliği’nden vize talebine sonunda olumlu cevap geldi. Cezayir yardım kafilesinin 13 kişiden oluştuğu ve aralarında gazetecilerin, işadamlarının ve siyasilerin de bulunduğu, kafile üyelerine Gazze’ye giriş izninin Kahire’de verileceği ifade edildi.

Yardım kafilesi organizatörlerinin Mısırlı Doktorlar Sendikası’na bağlı İnsani Yardım Komitesi ve Mısır Kızılayı ile koordinasyonu sürdürdüğü ve bu örgütlerle İrşad ve Islah Cemiyeti arasında Gazze Savaşı’nın ardından geçen yıl imzalanmış işbirliği protokolü olduğu kaydedildi.

Protokole göre Mısırlı örgütler gerekli yardım malzemelerinin satın alınması ve kafilenin hazırlanması görevini üstlendiği, yardım konvoyunun Perşembe sabahı Kahire’den kara yoluyla Refah Kapısı’na doğru yola çıkacağı belirtildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?