banner15

'Cezayir Modeli İmkansız Türk Modeli Uymaz'

Mısır’da son parlamento seçimlerinde aldığı sonuçlarla bütün dikkatleri üzerine çeken Müslüman Kardeşler hareketi (İhvan-ı Müslimin), Cezayir modelinin imkansız, Türk modelinin ise Mısır'a uymayacağını belirtti.

'Cezayir Modeli İmkansız Türk Modeli Uymaz'

Halil Çelik / Dünya Bülteni

 

Mısır’daki parlamento seçimlerinde İhvan’ın elde ettiği sürpriz yükseliş karşısında analizciler, iktidara gelmesi yakın hareketin izleyeceği yöntem hususunda farklı görüşlere yer verirken hareketin sözcüsü Usam El Aryan, Cezayir senaryosunun Mısır’da imkansız olduğunu, Türk modelinin düşünülebileceğini ancak Mısır modeli dışında bir model izlemeyeceklerini ifade etti. Seçimler öncesi serbest bırakılan  ve hareketin genç isimlerinden El Aryan, bugün hedeflerinin seçimleri kazanmak değil sadece katılmak olduğunu belirterek Cezayir karşılaştırmasının seçmenleri korkuttuğunu ifade etti.

Hareketin önde gelen isimlerinden Abdulmunim Ebu Futuh da iktidara geleceklerinden emin olduğunu ancak bunun 50 yıldan önce gerçekleşmeyeceğinin altını çizdi. El Ehram Stratejik Araştırmalar Merkezinde araştırmacı Amr el Şuvebki ise İhvan’ın iktidara gelme ajandasının olduğuna dikkat çekerek Mısır demokrasisi için en büyük tehlikenin Türk modeli yolunda ilerleyen İhvan değil, iktidardaki Ulusa Parti olduğunu belirtti.

 

"Cezayir senaryosu söz konusu değil"

 

Kahire Amerikan Üniversitesi öğretim görevlilerinden Mustafa Kamil Seyid ise Cezayir senaryosunun bu kez söz konusu olmadığını ancak İhvan’ın kendilerini parti olarak tanımlaması ve seçim sistemini kabul etmesi durumunda Türk modeli ihtimalini uzak görmediğini kaydetti. Mısır’da 1928 yılında kurulan yasaklı İhvan hareketi ‘çözüm İslam’ sloganıyla seçimlere girerek birinci ve ikinci turlarda parlamentodaki sandalye sayısını beşe katladı ve 76 milletvekilliği kazandı.İhvan’ın seçimlerde yüzde 20 ila 25 arasında oy alması beklenirken siyasi sahaya çeyrek asırdır hakim iktidardaki Ulusal Partinin tek alternatifi olması dikkatleri bu ülkeye yoğunlaştırdı.

 

Öte yandan İhvan hareketi yetkilileri bu seçimler sonucunda iktidara gelmeyeceklerinin bilincini taşıyarak çalışmalarını, Mübarek sonrası döneme endekslediklerini ifade ediyorlar..

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48