banner39

Cezayir sandık başına gidiyor

C.Başkanlığı seçimlerine gidien Cezayir'de değişim beklenmiyor. İslamcıların büyük kısmı ise seçimi boykot ediyor.

Arşiv 08.04.2009, 15:51 08.04.2009, 17:19
Cezayir sandık başına gidiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir, 9 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor. Gözlemciler mevcut siyasi yapı içerisindeki ittifakın desteğini arkasına alan Abdülaziz Buteflika'nın seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakıyorlar. Muhalefet partilerinin kiminin Buteflika'ya destek vermesi kiminin de boykottan yana tavır alması nedeniyle, seçimlerde kimin kazanacağından çok seçime katılım oranı önemli görünüyor.

Arap milliyetçisi Ulusal Kurtuluş Cephesi'ni, Liberal yönelimli Ulusal Demokratik Birlik'i ve Müslüman Kardeşler'in Cezayir'deki kolu Hamas (Barışçı Toplum Hareketi) gibi partiler aralarındaki siyasi ve ideolojik farklılıklara rağmen Buteflika'yı destekliyorlar.

Buteflika her ne kadar bağımsız aday olarak görünse de aslında 2007 yılında yapılan seçimleri kazanarak parlamentodaki sandalyelerin büyük bir bölümünü alan Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin resmi bir üyesi. Partinin seçimleri kazanmasının ardından Abdülhalim Belhaddam Başbakan olarak seçilmiş, bundan 15 ay sonra da yerine Ulusal Demokratik Birlik'in Genel Sekreteri Ahmet Oyahya geçmişti. Gözlemciler bu operasyonu, ordunun sivil temsilcisi konumundaki Başkan Buteflika'nın erken başkanlık kampanyasının bir parçası olarak değerlendirmişlerdi.

BUTEFLİKA'YA DESTEĞİN DURUMU

Buteflika, seçildiği 1999 yılından bu yana başkan kalarak Cezayir'de Başkanlık makamında en uzun süre kalan kişi unvanını elinde tutuyor. Buteflika ayrıca Parlamentoda 52 milletvekili bulunan ve bir çok hükümete koalisyonlarla girerek önemli olmayan bakanlıklar düzeyinde katılan Hamas'ın desteğini elde etmiş durumda. Ayrıca parlamentoda hakim durumdaki partiler koalisyonunun güçlü konumu, başkanlığa bir kereden daha fazla aday olabilmenin önünü açan anayasa değişikliğini onaylamalarını kolaylaştırdı.

TROÇKİST İŞÇİ PARTİSİ

Ancak önde gelen muhalefet partileri, yapılan anayasal değişiklikle önceden kimin seçileceğinin belli olduğu başkanlık seçimlerini boykot kararı aldı. Başkanlık seçimlerine giren tek belli başlı muhalefet partisi Troçkist İşçi Partisi ve onun başkan adayı eski sendikacı Luveyza Hanun. Daha önce de seçimlere giren Hanun'un bu ikinci adaylığı. Diğer bir aday ise parlamentoda üç sandalyeye sahip İslamcı Ulusal Islah Partisi adayı Muhammed Cuheyd Yunusi.

İşçi Partisi Cezayir'de 1989 yılında start alan çoğulcu siyasi yapıda yer almasından bu yana girdiği seçimlerde 2007 yılında ilk kez görülmemiş bir başarı elde ederek parlamentoda 26 sandalye kazandı. Parti eleştirilerini daha çok özelleştirme politikalarına yöneltiyor ve petrol gelirlerinin devletleşmesini öngörüyor. Ancak gerek partisinden gerekse dışarıdan muhalifleri, yaptığı eleştirilerde onun yönetimle çelişkili ittifaklara girdiğini ifade ediyor. Buna da partinin anayasa değişikliğe gitmesine onay vererek Buteflika'nın bir kez daha aday gösterilmesinin önünü açmasına rağmen ona seçimlerde rakip olmasını örnek gösteriyorlar.

BERBERİ OYLARI

Seçimleri, klasik olarak Berberileri temsil ettiği söylenen ve daha çok kabile bölgelerinden oy alan iki parti boykot ediyor. Biri Sosyalist Güçler Birliği diğeri ise Demokrasi ve Kültür Birliği.

Sosyalist Güçler Birliği (Sosyalist Enternasyonal üyesi) Cezayir'deki muhalif partilerin en eskisi olarak biliniyor.1963 yılında kurulan partinin ilk lideri Hüseyin Ayet Ahmet'ti. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmiş, partisi de 2002 ve 2007'de seçimleri boykot etmişti. Şimdi de yine seçimlerin boykot edilmesi gerektiğini savunuyor ve oy vermemenin devrimci bir eylem olduğunu söylüyor.

Demokratik Kültür Birliği'ne gelince parlamentoda 19 sandalyesi bulunuyor, Sosyalist Güçler Birliği'nin özellikle kabile bölgelerinde ve Berberi oylarındaki büyük rakibi olarak görülüyor.1991 seçimleri, iki parti arasındaki anlaşmazlığın temelini oluşturuyor. Sosyalist Güçler bu seçimlere girmeyi desteklemiş ikincisi ise tavır koymuştu. Ancak şimdi her ikisi de 2009 seçimlerini boykotta anlaşmış durumda.

İslamcıların başkanlık seçimlerindeki tek temsilcisi ve Anayasa Mahkemesi'nin, Nahda Partisi'nden ayrılan Abdallah Caballah aleyhine karar vermesiyle parti içi çekişmeden zaferle çıkan Muhamed Cuheyd Yunusi. Ayrılan kanat ise Buteflika'nın başkanlığını destekliyor.

FIS  

İslami Kurtuluş Cephesi FIS ise 1991 yılından beri seçimlere giremiyor. Yerine kurulan Ahmet Talib İbrahim liderliğindeki Vefa adlı parti de, içinde çok miktarda eski FIS üyesi barındırdığı gerekçesiyle kapatıldı. Ancak FIS üyelerinin bir bölümü bağımsız olarak seçimlere katılabiliyor.

Hareketin liderlerinden Ali Belhac 1992 yılında sivil isyana çağırdığı gerekçesiyle 12 yıl hapse mahkum edilmişti. Hareketin lider bir başka isimlerinden Abbas Medeni ise halen Katar'da sürgünde bulunuyor.

Buteflika bakanlığa seçildiğinden bu yana dağda silahlı mücadele veren İslamcılar için bir çok kez af çıkarmış ve amacının bütün militanların dağdan indirilmesi ve ülkede barışçı yöntemlerle siyaset yapılmasının önünün açılması olduğunu söylemişti.

ilgili haberler:

Cezayirli İslamcı liderden manifesto gibi açıklama

Buteflika direnişçiler için genel af ilan etti

Cezayir'de İslamcılarla Buteflika arasında polemik

Cezayir'de tekfirci gruplar dağlardan iniyor

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?